جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم با دیگر جاذبه های گردشگری شهرهای ایران متفاوت هستند. وجود سواحل بی نظیر، قرارگیری درون حصار آب های بی کران خلیج فارس و بطور کلی وجود آب و هوای متفاوت باعث گشته جاذبه های گردشگری جزیره قشم بسیار متفاوت از مکان های دیگر باشد.

جاذبه های گردشگری قشم

جاذبه های گردشگری قشم با دیگر جاذبه های گردشگری شهرهای ایران متفاوت هستند. وجود سواحل بی نظیر، قرارگیری درون حصار آب های بی کران خلیج فارس و بطور کلی وجود آب و هوای متفاوت باعث گشته جاذبه های گردشگری جزیره قشم بسیار متفاوت از مکان های دیگر باشد.

جزیره قشم جزیره با داشتن جنگل ها، انواع غارها، سواحل زیبا و بی کران، دره ها و مراکز گردشگری و خرید، می تواند ساعت ها و روزها مسافران و گردشگران را سرگرم و مدهوش زیبایی های خود نماید. در این مطلب با کوچی نو همراه باشید و با تور قشم البته به صورت مجازی همراه باشید.

جنگل حرا

جنگل حرا

وقتی گردشگران به جنوب کشور سفر می کنند انتظار دارند بیشتر دریا و آب مشاهده کنند اما جنگل حرا با 8 هزار کیلومتر تصورها را تغییر می دهد. از عجایب این جنگل در زمان جزر و مد می باشد. به هنگام فرونشینی آب جنگل پدیدار است و در هنگام پیش روی آب، جنگل به کلی به زیر آب می رود گویی که جنگلی نبوده است. گونه های خاص این درختان می توانند شوری آب را تصفیه و نمک را گرفته و به برگها آب شیرین برسانند. در جنگل حرا انواع گونه های حیوانی مانند خرچنگ ها، لاک پشت ها، مار، میگوها، پلیکان و مرغ های دریایی زندگی می کنند.

جزیره هنگام

جزیره هنگام

اگر می خواهید مستقیما با دلفین ها همبازی شوید و بازی صبحگاهی دلفین ها را مشاهده نمایید حتما به جزیره هنگام سفر نمایید. غواصی نیز یکی دیگر از سرگرمی های مورد پسند توریست ها می باشد. حیات وحش جزیره هنگام نیز مملو از انواع پرندگان، آهوان، ماهی ها و دولفین ها می باشد. قایق سواری نیز در این جزیره با صخره های مرجانی، خالی از لطف نیست. اگر در بهار و تابستان به جزیره هنگام سفر نمایید، می توانید به روستای شیب دراز مراجعه نمایید. لاک پشت ها و قورباغه ها در این فصول تخم گذاری می کنند. باید توجه داشت که بومیان منطقه از این تخم ها در برابر دیگر حیوانات مراقبت می کنند.

غار نمک

غار نمکدان قشم

طولانی ترین غار نمکی جهان در ایران و جزیره قشم قرار دارد. غار نمکی قشم حدود 6 کیلومتر طول دارد و در نزدیکی روستای کانی واقع گشته است. تصور بیشتر گردشگران در هنگام حضور درون غار، حس منطقه کوهستانی پر برف و یخ است. هیچ کسی چنین تصور این همه نمک آن هم در غار را ندارد!

اگر تصمیم به گردش در غار نمکدان قشم را دارید حتما تجهیزاتی مانند چراغ قوه را نیز به همراه داشته باشید. به دلیل دور بودن غار نمکدان از قشم، اکثر افراد فکر رفتن به چنین غاری را از ذهن دور می کنند اما بنظر جای بکر و دست نخورده ای است و باید حتما دیده شود.

دره ستارگان

دره ستارگان

صخره های عجیب دره ستارگان حاصل سال ها فرسایش طبیعت و کنده کاری طبیعت است. در این جزیره انواع صخره ها و دره ها با اشکال مختلف می توان دید. بومیان منطقه اعتقاد دارند که از آسمان ستاره ای در این مکان سقوط کرده و این چنین دره ها و صخره هایی را پدید آورده است. سفر کردن به دره ستارگان عین رویا و خیال است.

لنج سازی قشم

لنج کشتی سازی

حتما داستان حضرت نوح ع در قرآن را شنیده اید. اگر می خواهید تصور بهتری از کشتی سازی و لنج سازی پیدا نمایید حتما به نزدیکی بندر لافت، قسمت لنج سازی مراجعه نمایید. هنگامی که به این مکان سفر می کنید می توانید شاهد مراحل ساخت لنج باشید. برخی از لنج ها مراحل پایانی ساخت هستند و برخی تازه در مرحله شروع کار هستند.

جزیره ناز

جزیره ناز

همانطور که از اسم این جزیره پیداست، این جزیره به واقع ناز است. جزیره ناز به هنگام فرو نشستن آب دریا و پدیدار شدن مرجان ها و صدف های رنگارنگ، نازتر و زیباتر می شود. لمس صدف ها و شن های نرم ساحلی روح انسان را جلا می دهند. به هنگام عقب روی آب دریا، دوستداران ماشین سواری و موتور سواری ساحلی در این سواحل به مسابقه می پردازند.

جزر و مد های عجیب و قابل مشاهده جزیره ناز شگفت انگیز است. حتما آن قسمت از سریال پایتخت را مشاهده نمودید که نقی ماشین را در کنار ساحل پارک کرده و بعد از گذشت چند ساعت و مراجعه مجدد، ناگهان با تصویر ماشین غرق شده درون آب روبرو می شود.

قلعه پرتقالی ها

قلعه پرتقالی ها

در قرن 16 میلادی، پرتقالی ها قصد داشتند که بر تنگه هرمز اشراف داشته باشند. پرتقالی ها این قلعه را در آن دوران بنا نهادند. این قلعه حدود یک قرن پابرجا بوده است و اکنون از آن فقط چندین ستون، برج و آب انبار باقی مانده است. در حوالی قلعه پرتقالی ها، رستورانی واقع شده است که دارای غذاهای عربی است. ماهی مرکب این غذاخوری مشهور است.

حیات وحش قشم

حیات وحش دریایی قشم

جاذبه های گردشگری قشم بسیار زیاد است و یکی از جاذبه های گردشگری قشم همین حیات وحش ویژه این منطقه است که کمتر جایی چنین غنی و ویژه می باشد. انواع لاک پشت ها، 11 نوع خرچنگ، انواع پرندگان دریایی، ماهی ها، دلفین های با احساس خوشحال و... همگی وجه تمایز جزیره قشم با مکان های دیدنی دیگر است. برخی ویژگی های جزیره قشم حتی در تمام دنیا بی مثال است مانند غار نمک که به آن اشاره شده است.

مجتمع های تجاری قشم

مجتمع های تجاری قشم

بسیاری از مسافران و گردشگران جزیره قشم، حتما به مراکز خرید قشم نیز سر می زنند. مزیت بازار آزاد بودن این منطقه باعث شده، اجناس با قیمت های باورنکردنی عرضه شود. از جمله بازارهای قشم می توان به بازار ستاره، بازار پردیس قشم، بازار بزرگ فردوسی، بازار خلیج فارس، بازار مرجان قشم، بازار سیمرغ، انواع مجتمع های تجاری مسکونی و بازارچه ها، اشاره کرد.

لذت ماهییگری قشم

لذت ماهیگیری

با وجود سواحل متعدد مرجانی در قشم، ماهیگیری در کل سال امکان پذیر است. در برخی مناطق به دلیل مرجانی بودن و کم عمق بودن آب، امکان شکار ماهی با تفمگ (تفنگ های زیر آب) نیز محیا است. با کمک قایق نیز می توان به شکار ماهی پرداخت. اگر تور ماهی گیری باشد که کار راحتتر است اما لذت ماهی گیری با قلاب حس بیشتری دارد.

غار خربس

غار خوربس (خربس)

غار خربس در 12 کیلومتری قشم واقع شده است. این غار دریایی به دلیل جابجایی ماسه ها و تخلیه مواد و گرداب ها به وجود آمده است. در دوران قبل اسلام نیز، بومیان منطقه به وسعت غار افزوده اند و تالارها و دهلیزهای انشعابی برای این غار تهیه کردند و احتمالا آنجا را محلی برای نیایش و حتی پناهگاه قرار داده اند.

سد قشم

سدهای هخامنشی و ساسانی

آب شیرین برای قشم حکم حیات برای انسان ها، حیوانات و موجودات را دارد. از گذشته بومیان منطقه به فکر استفاده و جمع آوری آب شیرین باران به کمک ساخت سدها، راه ها، دره ها و... افتادند. سد گوران و سد پی پشت جزو این سدها می باشد. سازه های سد پی پشت از دوران ساسانی باقی مانده است. سد گوران نیز مربوط به دوران هخامنشیان می باشد.

چاه های تل آب

چاه های تل آب یا طلا

در جوار روستای لافت و در 76 کیلومتری قشم، چاه های طلا واقع شده است. به محض ورود به روستای لافت، منازلی با بادگیرهای زیبا و سنتی واقع شده است که مشتاقان زیادی دارد. در کنار قلعه نادری، حلقه های چاه تل آب قابل مشاهده است. این چاه ها آب های شیرین را درون خود ذخیره می کنند. تعداد این چاه ها عدد شگفت آوری است! تعداد چاه های حفر شده به تعداد روزهای یک سال کبیسه شمسی است. (366) علت این امر نیز این بوده که هر روز از یک چاه برای مصارف خود استفاده می کردند. شگفتی بادگیرهای روستای لافت و چاه های آب شیرین طبیعی تل آب مزیت های این منطقه است. بادگیرهای جذابی که کار تهویه هوا را با کمترین مصرف انرژی و با فناوری سنتی انجام می دادند و چاه های تل آب که آب باران را در خود حفظ کرده و تا مدتها بدون خرابی، آب را خنک و شیرین به مردم تحویل می دادند.