جاذبه های گردشگری بوشهر

جاذبه های گردشگری بوشهر

شهر بوشهر نزدیک به ساحل خلیج فارس بوده و چندین هزار سال قدمت دارد. وجود نخلستان ها، سواحل و بناهای تاریخی بوشهر را به مکانی جذاب برای گردش و تفریح تبدیل کرده است. علاوه بر جاذبه های گردشگری بوشهر غذای خوشمزه و تند آن نیز زبانزد خاص و عام است. با کوچی نو همراه شده تا با جاذبه های گردشگری بوشهر آشنا شوید.

یکی از شهرهای جنوبی که دارای بناهای تاریخی است استان بوشهر می باشد. این بناها مساجد، مکان های اسلامی، باغ ها و برج ها هستند. تپه های تاریخی همچون تل خندق که معماری آن به دوره ساسانی بر می گردد و تل مرو که نزدیک به کاخ هخامنشی است از دیگر مکان های تاریخی بوشهر می باشد.

شهر بوشهر نزدیک به ساحل خلیج فارس بوده و چندین هزار سال قدمت دارد. وجود نخلستان ها، سواحل و بناهای تاریخی بوشهر را به مکانی جذاب برای گردش و تفریح تبدیل کرده است. علاوه بر جاذبه های گردشگری بوشهر غذای خوشمزه و تند آن نیز زبانزد خاص و عام است. با کوچی نو همراه شده تا با جاذبه های گردشگری بوشهر آشنا شوید.

ساحل بوشهر

ساحل استان بوشهر

از جاذبه های گردشگری بوشهر می توان به سواحل ماسه ای و زیبای آن اشاره کرد. مساحت این سواحل به 700 کیلومتر می رسد و مکانی عمومی برای افراد محسوب می شود.

نخلستان بوشهر 

نخلستان های سرسبز بوشهر

وجود نخلستان های زیبا و سرسبز چنان منظره زیبایی را به وجود آورده که هر مسافری که از این منطقه عبور می کند حتما لحظه ای را در آنجا درنگ می کند. علاوه بر این کانال های آبی که در دو قسمت ورودی شهر وجود دارد جلوه زیبایی به منطقه داده تا گردشگران هم از آب و هم از طبیعت لذت ببرند.

بوشهر- نمکی

گنبد نمکی جاشک

گنبد نمکی جاشک از جاذبه های گردشگری بوشهر بوده که در قسمت جنوب شرق و به فاصله 144 کیلومتر از جنوب شرق مرکز استان واقع شده است. این گنبد زیبا که یک جاذبه طبیعی می باشد سال 1386 ثبت ملی شد. ویژگی هایی که باعث خاص شدن گنبد نمکی شده نوع نمک، گنبدها، غارهای خاص آن، آبشارها و ... می باشد.

بوشهر عمارت ملک

عمارت ملک

از دیگر جاذبه های گردشگری بوشهر عمارت ملک است که در مرکز بوشهر قرار دارد. این عمارت از مکان های تاریخی و گردشگری بوشهر به شمار می رود.

بوشهر-موزه رئیس علی دلواری

موزه رئیس علی دلواری

رئیس علی دلواری یکی از مبارزانی است که علیه استعمار در بوشهر به مبارزه پرداخت. خانه این سردار مبارز به موزه تبدیل شد. این موزه در فاصله 45 کیلومتری از استان بوشهر واقع شده است.

بوشهر سیراف

گورستان و منطقه باستانی سیراف

یکی از بنادر قدیمی که کشتی رانی در آنجا رایج شد سیراف می باشد که آثار تاریخی زیادی دارد. گورستان سیراف در قسمت شمال غرب بندر طاهری و قسمت جنوبی ارتفاعات مشرف به آن است. قبرهای فراوانی با طول 10.2، عرض50 و عمق40-60 سانت ساخته شده است. روبروی این گورستان گورهای عمودی وجود دارد که ارتفاع آن ها به 3 متر و عرض شان به 2 متر می رسد و همانند کندو زنبور در سراشیبی دامنه قرار دارد.   

بوشهر بازار

بازار بوشهر

این بازار که مربوط به زمان قاجاریان می باشد و معماری زیبایی دارد محلی برای خرید و فروش و وسایل زندگی می باشد. این بازار طوری ساخته شده که نور به درون آن نفوذ می کند ولی از باران و برف ایمن می باشد. پیشنهاد ما برای خرید سوغاتی بازار بوشهر می باشد.

بوشهر قلعه خورموج

قلعه خورموج دشتی

قلعه خورموج از جاذبه های گردشگری بوشهر می باشد که در فاصله 87 کیلومتری این استان است. با اتومبیل حدود یک ساعت طول می کشد تا به مقصد برسید. این قلعه مربوط به دوره قاجار بوده و از معماری سلجوقیان و ساسانیان ایده گرفته است. به مرور زمان بیشتر قسمت های قلعه به جز یک برج از بین رفته است.  

 بوشهر قلعه نصوری

قلعه نصوری

این قلعه دیدنی و تاریخی در شهر بندر طاهری، شهرستان کنگان و به فاصله 250 کیلومتری شرق بوشهر واقع شده است. نام دیگر قلعه نصوری قلعه شیخ می باشد که مربوط به زمان قاجاریه می باشد. حدود 180 سال قبل شیخ جبار نصوری دستور به ساخت این قلعه داده که معماری آن را علی اصغر شیرازی برعهده گرفت. مصالحی که در این قلعه به کار رفته از سنگ، گل و گچ می باشد. در این قلعه بزرگ و چوبی بوده و به سمت خلیج فارس می باشد. هشتی بزرگی بعد از ورودی اصلی است که 8 پنجره دارد.

خصوصیات این قلعه شبیه به ساختمان های قاجاری می باشد ولی شیوه کار و تراش مثل ستون هایی است که در بازار وکیل شیراز ساخته شده است.گچ بری های قلعه طرح هایی همانند شاخ و برگ گل، فرشته و پرنده است که باعث زیباتر شدن قلعه می شود.

بوشهر سی نیز

سی نیز

بندر سی نیز که به آن شی نیز می گویند در شهرستان دیلم واقع شده و بین دو بندر مهروبان و گناوه قرار دارد و پارچه بافی آن بسیار معروف می باشد.

بوشهر کوه سیاه

منطقه شکارممنوع کوه سیاه

این منطقه که در قسمت کوهستانی دشتستان بوشهر قرار دارد محلی است که قشلاق و ییلاق عشایر هم از آنجا صورت می گیرد. این منطقه شامل هفت هزار بز، قوچ و میش می باشد. منطقه کوه سیاه به فاصله 83 کیلومتر از جنوب شرقی براز جان و به ارتفاع 1691 متر می باشد. در منطقه شکارممنوع کوه سیاه با گرفتن پروانه و اجازه سازمان محیط زیست در بعضی از زمان ها اجازه شکار داده می شود.

بوشهر موزه خلیج فارس

موزه دریانوردی خلیج فارس

از دیگر جاذبه های گردشگری بوشهر موزه دریانوردی خلیج فارس است که واقع در سبز آباد از بندر بوشهر می باشد. تا قبل از این که جنگ جهانی دوم به پایان برسد این بنا در دست انگلیس بود. سرانجام سال 1325 بعد از اینکه نمایندگی انگلیس به بحرین داده شد عمارت هم در اختیار دولت ایران و نیروی دریایی قرار گرفت. در این موزه 40 شناور سطحی و زیر سطحی از زمان قاجار وجود دارد.

ریشهر

یکی از آثار دیدنی و تاریخی بندر بوشهر ساحل ریشهر می باشد. آثاری که کشف شده نشان از قدمت طولانی آن دارد. این آثار مربوط به سال های 1872-1877 بوده و نشان می دهد که ریشهر مربوط به دو هزار سال قبل از میلاد می باشد. از نوشته هایی که بر روی آجرها نوشته شده مشخص می شود که نام این شهر قبلا لیان بوده است. این منطقه در بیست و چهارم شهریور سال 1310 به ثبت ملی رسید.

بوشهر مسجد شیخ سعدون

مسجد شیخ سعدون

نام دیگر این مسجد، مسجد شاه یا مسجد شاه کوفی است که شیخ سعد دستور به ساخت آن داده است. در این مسجد تعزیه اجرا می شود.

کلیسای مسیح مقدس

این کلیسا که در بوشهر است پنجره هایی از شیشه الوان دارد و ترکیب سمبل های معماری مسیحی و ایرانی می باشد.

بوشهر آب انبار قوام

آب انبار قوام

یکی از جاذبه های گردشگری بوشهر به نام آب انبار قوام در غرب بوشهر قرار دارد که در دوران قاجار ایجاد شده و چند سالی است که تبدیل به سفره خانه سنتی به نام قوام شده است. پیشنهاد می شود به دلیل غذاهای خوشمزه دریایی و محلی حتما به این رستوران سر بزنید.

بوشهر پارک آب شیرین کن

پارک ساحلی آب شیرین کن

این پارک یکی از مکان های گردشگری و تفریحی بوشهر می باشد که در خیابان بهمنی و خیابان دانشگاه خلیج واقع شده است. قسمتی از پارک منطقه نظامی می باشد ولی امکان بازدید از آن وجود دارد.

بوشهر- شغاب

پارک شغاب

این پارک تاریخی که مربوط به زمان ایلامیان بوده روبه روی بیمارستان نیروی هوایی می باشد و امروزه هم همان کاربرد پارک را دارد.

بوشهر اسکله جفره

اسکله جفره

اسکله جفره یکی دیگر از جاذبه های گردشگری کیش است. این اسکله واقع در خیابان ساحلی و اسکله جلالی فلکه رئیس علی دلواری می باشد.

بوشهر قبر جنرال

قبر جنرال

قبر جنرال یا قبر ژنرال آرامگاهی می باشدکه یک فرمانده انگلیسی در آنجا دفن شده است. این فرمانده سال 1856 زمانی که بریتانیا به ایران لشکرکشی کرد در واقعه هرات توسط یک فرد ایرانی کشته شد.