جاذبه های گردشگری یزد

جاذبه های گردشگری یزد

جاذبه های گردشگری یزد بسیار زیاد است؛ زیرا این شهر یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین شهر های کشور جمهوری اسلامی ایران است. شهر یزد معروف به شهر خشتی جهان می باشند و هر سال از شهر ها و حتی کشور های مختلف دنیا برای بازدید از جاذبه های گردشگری یزد به این شهر قدیمی و زیبا می آیند

جاذبه های گردشگری یزد

جاذبه های گردشگری یزد بسیار زیاد است؛ زیرا این شهر یکی از تاریخی ترین و قدیمی ترین شهر های کشور جمهوری اسلامی ایران است. شهر یزد معروف به شهر خشتی جهان می باشند و هر سال از شهر ها و حتی کشور های مختلف دنیا برای بازدید از جاذبه های گردشگری یزد به این شهر قدیمی و زیبا می آیند و از دیدن آن ها لذت می برند.

 اگر شما با جاذبه های گردشگری این شهر زیبا آشنا نیستید می توانید با ما همراه شوید. در این مطلب می خواهیم برخی از جاذبه های گردشگری شهر خشتی جهان، شهر یزد را برای شما معرفی کنیم تا بتوانید برنامه ی سفری دیدنی و تاریخی را برای خود رقم بزنید.

معرفی جاذبه های گردشگری یزد

yazd-garden-dolat-abad|باغ دولت آباد

1-باغ دولت آباد

باغ دولت آباد یکی از جاذبه های گردشگری یزد است. این باغ از قدیمی ترین باغ های شهر یزد است و قدمت آن به دوره زندیه باز می گردد. باغ دولت آباد دارای یکی از بلند ترین بادگیر های دنیا می باشد که ار تفاع این بادگیر تقریبا 34 متر است. جالب است بدانید که باغ دولت آباد یزد یکی از باغ هایی کشور ایران است که در میراث یونسکو به ثبت رسیده است.

yazd-garden-dolat-abad2|باغ دولت آباد

 باغ دولت آباد دارای چندین عمارت است که عبارتند از هشتی و بادگیر، بهشت آیین، تالار آیینه، سردر اصلی و سردر جنوبی. اگر شما جزء افرادی هستید که هنوز به این شهر تاریخی سفر نکرده اید پیشنهاد می کنیم با سفر به این شهر و بازدید از این باغ زیبا می توانید ساعات ها محو زیبایی و معماری بی نظیر این باغ شوید و از دیدن آن لذت بسیاری ببرید.

2-مسجد جامع یزد

yazd-masjed-jame|مسجد جامع یزد

مسجد جامع یزد دومین اثر تاریخی این شهر است که هر فردی را برای رفتن به این شهر ترغیب می نماید. این جاذبه گردشگری یزد در دل کویر این شهر بنا شده است. قدمت این مسجد تقریبا حدود 100 سال است که در طول سه دوره ساخته شده است.

yazd-masjed-jame2|مسجد جامع یزد

 کاشی کاری بی نظیر این مسجد و همچنین خوابیدگی گنبد و سردر بلند آن سبب شده است که افراد زمانی که به این شهر سفر می کنند و از این جاذبه گردشگری یزد دیدن می کنند، محو زیبایی و معماری بی نظیر آن شوند. مسجد جامع یزد در سال 1313 به عنوان یکی از آثار تاریخی و ملی ایران در لیست آثار ملی ثبت شده است.

3-خانه لاری ها

yazd-home-lariha | خانه لاری ها یزد

خانه لاری ها واقع در شهر یزد می باشد و مربوط به دوره قاجار است و این جاذبه گردشگری یزد در بهمن ماه  1375 به عنوان یکی از آثار ملی ایران، در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است. ساختمان خانه لاری ها به صورت چهار فصل ساخته شده است. بدین معنا است که قسمت شمالی خانه لاری ها در فصل زمستان، قسمت جنوبی آن در فصل تابستان، قسمت شرقی آن در فصل پاییز و قسمت غربی آن در فصل بهار مورد استفاده قرار می گرفته است.

yazd-home-lariha2 | یزد خانه لاری ها

خانه لاری ها مساحتی حدود 1700 متر و زیر بنای آن تقریبا 120 متر است. جالب است بدانید این خانه بسیار زیبا به دلیل آیینه کاری و نقاشی اتاق ها یکی از خانه های اعیانی قرن سیزدهم به شمار می آید. خانه لاری ها از دو بخش تشکیل شده است اندرونی و بیرونی. به طور معمول قسمت اعظم خانه مختص به اندرونی است. در خانه لاری ها، فضایی هنری وجود دارد که تزیینات این فضا با استفاده از آیینه کاری یا گچبری صورت گرفته است. اتاق آیینه کاری خانه لاری ها تقریبا پنجاه یا شصت سال پیش بنا شده است.
خانه لاری ها در حال حاضر محل موزه اسناد و مدارک شهر یزد است.

4-آتشکده زرتشتیان یزد

yazd-atashkade-zartoshtiyan | آتشکده زردشتیان یزد

آتشکده زرتشتیان یزد یکی از جاذبه های گردشگری یزد است که یک اثر باستانی بسیار شگفت انگیز می باشد و پیشنهاد می کنیم افرادی که به ادیان قدیمی علاقمند هستند از این مکان و آثار باستانی شهر یزد دیدن نمایند. جالب است بدانید آتشی در این آتشکده وجود دارد ۱۵۰۰ سال است خاموش نشده است!

آتشکده ی بهرام، مکانی است برای نگهداری آتش مقدس زرشتی و نیایش زرتشتیان بوده است. اگر به شهر زیبا یزد سفر کردید، حتما از این آتش 1500 ساله، که می توانید از پشت شیشه آن را مشاهده کنید، در لیست مکان های دیدنی خود قرار دهید و از آن بازدید نمایید.

5- مجموعه امیر چخماق

yazd-amir-chakhmagh | یزد امیر چحماق

مجموعه امیر چخماق یکی از مهم ترین و اصلی ترین آثار باستانی شهر یزد است که این جاذبه گردشگری یزد واقع در مرکز بافت قدیمی شهر است. این مجموعه شامل مسجد، تکیه، بازارچه حاجی قنبر، نخل، آب انبار تکیه امیر چخماق، آب انبار سنتی فاطمه و بقعه سنتی فاطمه می باشد. این جاذبه گردشگری یزد یکی از آثار قرن نهم هجری می باشد که در دوره تیموریان توسط امیرچخماق و همسرش فاطمه بنا شده است.

6-مدرسه ضیائیه(زندان اسکندر)

yazd-zendan-eskandar | زندان اسکندری یزد

مدرسه ضیائیه یا همان زندان اسکندر یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد است. مولانا ضیاء الدین حسین رضی در سال 631  قمری این مدرسه را تاسیس نموده است و پسرانش در سال 705 قمری بنای آن را ساخته اند.

 گنبد خشتی این مدرسه با تزئینات گچ بری و نقاشی آبرنگ آن جلوه ای بسیار زیبایی به بنای این مدرسه داده است و همچنین شبستان مدرسه دارای محراب است و در اطراف آن رواق هایی بنا شده است. این بنای تاریخی ارزشمند در سال ۱۳۴۶ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

7-آب انبار شش بادگیر

yazd-six-badgir | آب انبار یزد

آب انبار شش بادگیر نام یکی از بزرگترین آب انبار های شهر یزد است که در سال 1379 شمسی توسط حاج حسین میرالله ساخته شده است. آب انبار ها تاسیسات وابسته به قنات ها هستند که در زمستان ها به منظور ذخیره سازی آب کاربرد دارد. حجم ذخیره سازی آب این آب انبار تقریبا 2000 متر مکعب است. این آب انبار دارای دو شیر آب است که یکی برای مصرف مسلمانان و دیگری برای مصرف اقلیت مذهبی زرتشتی می باشد. این عمل فرهنگ بالای مردمان شهر یزد را نشان می دهد که می توانند به راحتی دو اقلیت با یکدیگر در یک شهر زندگی کنند.

8-برج خاموشان

yazd-borj-khamosh | برج خاموش

از دیگر جاذبه های گردشگری یزد برج خاموشان است. این برج بر روی یک کوه به نام دخمه واقع شده است و مکانی برای عبادت زرتشتیان بوده است. رزتشتیان در این برج مردگان خود را قرار داده تا پرندگان و حیوانات بتوانند جسد آن ها را بخورند در واقع می توان این گونه بیان نمود که آرامگاه مردگان زرتشتیان است.

9- موزه آب

yazd-moze-ab | موزه آب یزد

موزه آب یزد، در یکی از خانه های قدیمی واقع شده است که با بازدید از این موزه می توانید با قدمت چند هزار ساله آب در این شهر آشنا شوید. موزه آب یزد فعالیت خود را هم زمان با نخستین نمایشگاه بین المللی کاریز در سال 1379 شروع کرد و هدف از ایجاد این موزه نشان دادن ارزش و اهمیت آب در یک شهر کویری به سایر مردم است. مهم ترین تفاوت این موزه با دیگر موزه های آب در این است که در موزه آب یزد، یک رشته کاریز صد ساله که زمانی آب مورد نیاز مردم این شهر را تامین می کرد، از میان آن می گذرد.

10-عمارت قصر آینه (موزه آینه و روشنایی)

yazd-ghasr-ayeneh | قصر آینه یزد

عمارت قصر آیینه یکی دیگر از جاذبه های گردشگری یزد است. این عمارت زیبا و دیدنی در سال 1320 به منظور یک مهمان سرای خصوصی بنا شده است و در سال 1377 موزه در آن برپا شده است. سبک معماری این بنا تلفیقی از معماری ایرانی و اروپایی است که به همین دلیل عمارت را از سایر عمارت های این شهر متمایز نموده است.

11-بازار و حمام خان

yazd-hamam-khan | بازار و حمام خان یزد

حمام خان یزد به دستور محمد خان بافقی حاکم شهر یزد در سال 1212 ساخته شده است که معروف به گرمخانه یا گرمابه‌ی نور بوده است. این بنا یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری یزد است که در دوران ناصرالدین شاه قاجار مورد استفاده خان های شهر یزد بوده است. بنای حمام خان یزد نیز همانند سایر حمام های تاریخی کشور جمهوری اسلامی ایران دارای ورودی، دالان، سربینه، میان در، گرمخانه، قرینه، تون، گاورو، فضای پشتیبانی سرویس و طویله است.

سخن پایانی

شهر یزد یکی از شهرهای تاریخی و قدیمی کشور ایران است که دارای جاذبه های گردشگری فراوانی است. اگر شما هنوز به این شهر خشتی سفر نکرده اید و از جاذبه های گردشگری بسیار زیبای این شهر را بازدید نکرده اید، به شما توصیه می کنیم حتما برنامه ای برای بازدید این شهر زیبا و تاریخی کشور ایران داشته باشید و از معماری منازل و آثار باستانی آن لذت ببرید.