جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز به قدمت تاریخ عمیق و جذاب است. در ادامه مطلب به معرفی انواع مکان های گردشگری شیراز می پردازیم، پس با کوچی نو همراه باشید.

جاذبه های گردشگری شیراز بیش از آن چیزی هست که خواسته باشیم یکی یکی مفصل شرح دهیم. امروز دل را راهی سفری وصف ناشدنی می کنیم. سفری به دیار شعر ، ادب و تاریخ. دیار عطر سرمست بهار نارج ها. شیراز شهری به شکوه تخت جمشید و به زیبایی باغ های سرسبز و رنگارنگ ارم، شهری با شیشه های رنگین مسجد نصیرالملک و برج های هنوز ماندگار ارگ کریمخانی.

جاذبه های گردشگری شیراز به قدمت تاریخ عمیق و جذاب است. در ادامه مطلب به معرفی انواع مکان های گردشگری شیراز می پردازیم، پس با کوچی نو همراه باشید.

shiraz | شیراز-دروازه-قرآن

دروازه قرآن

گردشگرانی که از سمت اصفهان به شیراز حرکت می کنند در ورودی شهر شیراز، طاق نمایی بزرگ و زیبایی را مشاهده می کنند. پیشنهاد می کنیم برای ورود به شیراز از این منطقه عبور نمایید. در زمان عضدالوله دیلمی، برای سلامتی میهمانان و گردشگران راهی شده به شیراز، بالای دروازه ورودی شیراز، قرآنی قرار دادند.

shiraz-darvaze-quran | شیراز-دروازه-قرآن

از شش دروازه ای که در گذشته وجود داشته، تنها دروازه قرآن باقی مانده است. دروازه قرآن شیراز، در دوران های مختلف تخریب و بازسازی شده است. در زمان کریم خان زند نیز بازسازی صورت گرفت و قرآن مجللی با خط نوشته سلطان ابراهیم (نوه شاهرخ تیموری)، داخل اتاقک بالای قسمت بالایی دروازه قرار گرفت.

shiraz-masjed-nasirolmolok1 | شیراز-مسجد-نصیرالملوک

مسجد نصیرالملک شیراز، مسجدی زیباتر از طلا

شیشه های رنگی مسجد نصیرالملک باعث می شود هر چه آفتاب شدیدتر بتابد، تلالو و درخشانی انواع رنگ های ایجاد شده به داخل مسجد، زیادتر شده و انگار رنگ ها مسجد را فراگرفته اند. حضور داخل مسجد در هنگامه روز و آفتاب، حس بودن درون رنگین کمان را تداعی می کند.

shiraz-masjed-nasirolmolok2 | شیراز-مسجد-نصیرالملوک

مسجد نصیرالملک در خیابان کریم خان زند و در محله گود عربان واقع شده است. این مسجد در سال 1293الی 1305 در دوره قاجار و توسط حسنعلی نصیرالملک بنا شده است.

shiraz-arg-karimkhani | شیراز-ارگ-کریمخانی

ارگ کریمخانی

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز ارگ کریمخانی شیراز است. این بنا در دوره زندیه به همت بهترین معماران ساخته شد. زمینی به مساحت 12800 مترمربع که ارگ در آن بنا شده است. به علت سکونت کریم خان در این بنا، این ارگ به ارگ کریمخانی مشهور گردید. این بنا در سال 1351 در فهرست آثار ملی ثبت گردید و در میدان شهدا یا شهرداری سابق واقع گشته است.

shiraz-baghe-eram | شیراز-باغ-ارم

باغ ارم، شاهکار سرسبز شیراز

هر جای شیراز را بنگری، زیبایی و هنر موج می زند اما باغ ارم شیراز چیز دیگریست. باغ ارم را می توان یکی از زیباترین باغ های ایران دانست که سالانه گردشگران داخلی ئ خارجی زیادی را جذب چشم نوازی خود می کند. این باغ جزو 9 باغ ثبت شده در فهرست جهانی یونسکو است. باغ ارم درخیابان ارم و در نزدیکی مجموعه دانشگاه شیراز واقع شده است.

shiraz-bazar-vakil | شیراز-بازار-وکیل

بازار وکیل، هنوز زنده و چشم نواز

بازار وکیل جزو بناهای خاص شیراز می باشد که با اینکه قدمت تاریخی دارد اما هنوز زندگی در آن جریان دارد. بسیاری از بناهای تاریخی بعد از سال ها به مکان های دیدنی و موزه تبدیل می شوند اما بازار وکیل هنوز زنده و در شریان اقتصادی جامعه قرار دارد. برای دیدن این بازار کافیست هم برای خرید سوغات و هم دیدن بازار وکیل به مرکز شهر شیراز، خیابان زند، میدان شهدا، مراجعه نمایید. از سوغاتی های شیراز غافل نشوید. سوغاتی هایی مانند شیرینی یوخه، مسقطی، کلوچه شیرازی، بادام سوخته، حلوای کاسه ای، رنگینک، انواع خاتم کاری، سفال، معرق کاری، قلم زنی، منبت، مینا کاری، شیشه گری سنتی، نمد، گلیم، جاجیم، قالی، گیوه و غیره

تخت جمشید

تخت جمشید یا پارسه یکی از شهرهای ایران باستان است. این شهر در روزگاران قدیم، پایتخت سلسله هخامنشیان بوده است. در این شهر سنگ نوشته و فلز نوشته زیادی یافت شده است. از بقایای شهر پارسه، کاخ ها، ستون ها، سنگ نوشته ها، دروازه ها و ... باقی مانده است که نشان از شکوه آن دوره دارد. بر اساس برخی شواهد، اسکندر مقدونی در سال 330 قبل از میلاد به پارسه حمله می کند و آنجا را به آتش می کشد. این بنا در سال 1310 در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت. اگر می خواهید شکوه و زیبایی تخت جمشید را بیشتر حس نمایید بهتر است هنگام اجرای برنامه نور و صدا که ساعت 8:30 شب اجرا می شود، حضور یابید.

 تخت جمشید در کیلومتر 10 شمال مرودشت واقع شده است.

shiraz-sadi | شیراز-آرامگاه-سعدی

آرامگاه سعدی شیرازی

سعدی شیرازی نویسنده و شاعر قرن هفتم، یکی از شاعران برجسته و نامدار ایران و جهان است. مقبره سعدی روزانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و بین المللی می باشد. مقبره این شاعر در دوران های مختلف دچار تغییراتی شده است و سرانجام در سال 1327 شمسی، آرامگاه کنونی توسط محسن فروغی و علی صادقی و با تلاش های علی اصغر حکمت، به جای بنای سابق طراحی و ایجاد شد. آرامگاه سعدی شیراز و شیخ اجل در شمال شرقی شهر شیراز و در بلوار بوستان واقع شده است.

shiraz-hafez | شیراز-آرامگاه-حافظ

آرامگاه حافظ

حافظ یا خواجه شمس الدین محمد شیرازی، از شاعران بزرگ ایران در قرن هشتم است. طرح اصلی این بنا، آخرین بار در سال 1315 شمسی با نظارت علی سامی و تلاش علی اصغر حکمت و البته با طراحی آندره گدار فرانسوی برگرفته از معماری دوره زندیه، ساخته شد. محل قرار گیری حافظیه در حد فاصل چهارراه حافظیه و چهارراه ادبیات واقع شده است.

shiraz-garden-delgosha | شیراز-باغ-دلگشا

باغ دلگشا

یکی از جاذبه های گردشگری شیراز انواع باغ های این شهر است. در این میان باغ دلگشا با فواره های زیبایش و انواع درختان مرکبات ویژگی خاص خود را دارد. این باغ حدود 6 هکتار مساحت دارد که به واقع ترکیبی از باغ های جهان نما و باغ ارم است. در جای جای باغ درختان نارنج و همچنین در برخی مکان ها درختان پرتقال کاشته شده اند.

اگر می خواهید که عطر انواع شکوفه ها و گل ها را حس نمایید حتما در هنگامه اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت به باغ دلگشا، سر بزنید. این باغ از قنات آرامگاه سعدی سیراب می شود. باغ دلگشا در نزدیکی آرامگاه سعدی واقع گشته است.

shiraz-hamam-vakil | شیراز-حمام-وکیل

حمام وکیل

از دیگر بناهای ساخته شده در عهد زندیه، حمام وکیل است. در آن دوره، حمام دارای دو قسمت عمومی و شاه نشین بود. بخش عمومی برای استفاده عموم مردم و بخش شاه نشین ویژه شاه بوده است. در دوران پهلوی به عنوان حمام نمره نیز استفاده شد که باعث تغییر شکل معماری سازه از شمایل اصلی خود شد. امروزه این بنا ثبت ملی گشته است و به صورت موزه ای در آمده است. موزه ای با مجسمه های متفاوت و در شمایل های مختلف.

حمام وکیل، مسجد و بازار وکیل به صورت مجموعه ای کامل در کنار هم واقع شده اند. آدرس حمام وکیل در خیابان لطفعلی خان زند، خیابان طالقانی، کنار مسجد وکیل قرار گرفته است.

shiraz-pasargad | شیراز-پاسارگاد

پاسارگاد

شهری قدیمی و ماندگار از دوران هخامنشیان. شهری با ستون های عظیم و زیبا که دارای تل تخت، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، کاروانسرای مظفری و دیگر بخش ها می باشد. به گفته مورخان رومی این شهر به دستور کوروش بنا نهاده شده است. کوروش نام پادشاه هخامنشی است که بسیاری از بزرگان او را همان ذوالقرنین نامیده اند. پاسارگاد در حدود 120 کیلومتری شیراز (سعادت شهر) واقع گشته است.

shiraz-naghsh-rostam | شیراز-نقش-رستم

نقش رستم

در فاصله حدود 6.5 کیلومتری تخت جمشید، دیدگان گردشگران به آثار باستانی دیگری در دل کوه جلب می شود. نقش رستم، آرامگاه برخی از شاهان هخامنشی است. در جوار این آرامگاه ها، محوطه باستانی هست که یادگار از دوره عیلامیان، هخامنشیان و ساسانیان می باشد. کعبه زرتشت یکی از مهمترین بناهای داخل محوطه نقش رستم می باشد. هنوز این مکان دارای راز و رمزهای پنهان خاص خود است. گروهی از کارشناسان این اتاقک را مکانی برای نگه داری کتاب های مقدس و اسناد یاد کردند و گروهی آنرا مکان آتشکده می دانند. برخی نیز این مکان را مقبره یکی از پادشاهان و یا بزرگان هخامنشی تصور می کنند. در سال 1310 به ثبت آثار ملی رسیده است.

نقش رستم در شهرستان مرودشت واقع شده است.