جاذبه های گردشگری مشهد

جاذبه های گردشگری مشهد

شهر مشهد جاذبه های گردشگری زیادی دارد که باعث جذب مسافران و گردشگران زیادی شده است. از جاذبه های گردشگری مشهد می توان به حرم مطهر، شاندیز، طرقبه، مراکز خرید و... اشاره کرد. وقتی سخن از مشهد می شود همه حرم مطهر امام رضا (ع) و مقبره فردوسی را به یاد می آورند ولی این شهر جاذبه های تاریخی و تفریحی گوناگون دیگری نیز دارد.

شهر مشهد جاذبه های گردشگری زیادی دارد که باعث جذب مسافران و گردشگران زیادی شده است. از جاذبه های گردشگری مشهد می توان به حرم مطهر، شاندیز، طرقبه، مراکز خرید و... اشاره کرد. وقتی سخن از مشهد می شود همه حرم مطهر امام رضا (ع) و مقبره فردوسی را به یاد می آورند ولی این شهر جاذبه های تاریخی و تفریحی گوناگون دیگری نیز دارد. ما در این مطلب قصد داریم به برخی از جاذبه های گردشگری مشهد اشاره کنیم پس با کوچی نو تا انتهای مطلب همراه باشید.

mashhad | مشهد

mashhad-emam-reza | مشهد-بارگاه-امام-رضا

بارگاه امام رضا(ع)

بارگاه امام رضا در استان خراسان رضوی قرار دارد که پیوسته مسلمانان از هر جای جهان برای زیارت به این شهر می آیند. مسجد بالاسر و مسجد گوهر شاد در این بارگاه قرار دارند. حرم امام رضا شامل مساجد، آرامگاه، کتابخانه و موزه می باشد.

mashhad-ferdosi-aramgah | مشهد-فردوسی

آرامگاه فردوسی

آرامگاه فردوسی در 20 کیلومتری شمال مشهد و درون باغ با صفایی قرار دارد. ساخت ساختمان جدید مقبره فردوسی و موزه توس سال 1343 شروع و اتمام آن سال 1347 بود. این بنا با اشیا دوره هخامنشی تزئین شده، شعرهایی که بر روی ضلع های این آرامگاه نوشته شده بیانگر شخصیت حکیم فردوسی است. قسمت بالای ساختمان تو خالی است و معماری محیط داخلی برگرفته از معماری اشکانی می باشد. در قسمت پائین 20 ستون ساخته شده از مرمر و در قسمت بالا 8 ستون وجود دارد. در نقاط دیگری از آرامگاه نیز صحنه هایی از شاهنامه به تصویر کشیده شده است.

mashhad-kohsangi | مشهد-کوهسنگی

پارک کوهسنگی

بعد از پارک ملت مشهد دومین پارک از نظر بزرگی کوهسنگی می باشد که در قسمت جنوب غربی و آخر خیابان کوهسنگی واقع شده و یکی از روستاهای قدیمی مشهد به شمار می رود. محلی است که شاه عباس صفوی در آنجا تاج گذاری کرد. در سال 1340 با بزرگ شدن شهر مشهد پارک کوهسنگی به یکی از اماکن گردشگری تبدیل شد.

mashhad-nadeshah | مشهد-نادر-شاه

مقبره نادرشاه افشار

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مشهد آرامگاه نادر شاه افشار است که به باغ نادری معروف می باشد. قوام السلطنه در سال 1296 خورشیدی آرامگاه جدیدی برای نادر ساخت و استخوان های او را از مقبره قبلی او که در تهران بود به مشهد انتقال داد.

نادرشاه زمانی که در قید حیات بود وصیت کرد آرامگاهی در شهر مشهد برای او برپا کنند. سال 1145 قمری مقبره کوچکی از خشت برای او ساخته شد. این مقبره رو به روی حرم امام رضا بود ولی سال 1335 خورشیدی انجمن آثار ملی آرامگاهی در شان او (همان محلی که قوام السلطنه برای او برپا کرده بود) ساخت که شروع ساخت آن از سال 1336 و پایان آن سال1342 بود. این آرامگاه در شمال غربی چهار راه شهدا است. مهندس سیحون طراح ساختمان بود و ابوالحسن صدیقی کار ساخت مجسمه ها را انجام دادند.

mashhad-park-abi | مشهد-پارک-آبی

پارک های آبی

از دیگر جاذبه های گردشگی مشهد می توان به مجموعه های آبی اشاره کرد. ویژگی این مجموعه، سرپوشیده بودن آن است که در تمام فصول برای افراد قابل استفاده می باشد. این مجموعه شامل سرزمین موج های آبی، موج های خروشان، پارک آبی ایرانیان و پارک ساحلی آفتاب است.

mashhad-haft-hoz | مشهد-هفت-حوض

پارک دره هفت حوض

پارک هفت حوض همان طور که از اسمش پیداست شامل هفت حوض بوده و یکی از جاذبه های طبیعی این شهر است که در 7 کیلومتری از شهر مشهد قرار دارد. بعد از گذشت آب از این 7 حوض وارد حوض بزرگتری شده و به رودخانه می رسد. آدرس این پارک شهرک سیدی، جاده خلج می باشد. بعد از اینکه از جاده خلج 3 کیلومتر گذشتید به یک دو راهی برخورد می کنید، مسیر سمت چپ و جاده اتوبان را انتخاب و آن را طی کرده تا به یک میدان برسید. بعد از میدان باید 2 کیلومتر پیاده روی کنید تا به مقصد برسید.

mashhad-vakilabad | مشهد-وکیل-آباد

باغ وکیل آباد

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری مشهد پارک وکیل آباد (پارک جنگلی وکیل آباد) می باشد. این پارک در جنوب غربی و آخر بلوار وکیل آباد قرار گرفته و به دلیل قدمت، مکان با صفا و داشتن آب و هوای دلپذیر باعث جذب مسافران و توریست های زیادی شده است. نام قدیم پارک جنگلی وکیل آباد، میرطراز یا باغ وکیل آباد می باشد که مالک آن آقای حسین آقا ملک بودند و سال 1348 این باغ را وقف عموم کردند.

باغ وحش وکیل‌آباد

باغ وحش وکیل آباد در قسمت جنوب غربی مشهد و کنار پارک وکیل آباد قرار گرفته است. این باغ وحش شامل انواع حیوانات گوشتخوار، خزندگان، پرندگان و علف خواران می باشد.

mashhad-bande-golestan | مشهد-بند-گلستان

بند گلستان

بند گلستان 8 کیلومتری غرب مشهد و بر رودخانه گلستان ساخته شده است. این بند مربوط به دوره تیموریان بوده و تقریبا 500 سال از احداث آن می گذرد.

mashhad-bande-golestan | مشهد-غار-مغان

غار مغان

این غار در قسمت جنوبی روستای مغان و به فاصله 35 کیلومتری از مشهد واقع شده است. در این غار آثاری همچون استالاگمیت و استالاکتیت، چاه، دره و برکه وجود دارد. یکی از چاه هایی که در غار مغان وجود دارد به عمق25 متر می باشد. به دلیل خطرناک بودن غار هنگام ورود حتما باید راهنما داشته باشید.

mashhad-sade-kardeh | مشهد-سد-کارده

سد کارده

در فاصله 48 کیلومتری از شهر مشهد بر روی رودخانه کارده سدی وجود دارد که به سد کارده معروف است. ظرفیت این سد 36 میلیون متر مکعب می باشد. از آخر خیابان خواجه ربیع می توانید به این سد دسترسی داشته باشید.

mashhad-garden-meli | مشهد-باغ-ملی

باغ ملی

باغ ملی در یکی از شلوغ ترین قسمت های شهر مشهد واقع شده است. این باغ در ارگ شهر قرار داشت که صاحب آن محمود سیستانی بود. یکی از قنات های شهر به اسم رکن آباد از این باغ عبور می کرد. ولی هم اکنون این باغ به یکی از مکان های دیدنی مشهد تبدیل شده که مجسمه هایی از شاعران و دانشمندان در آن قرار داد.

mashhad-garden-khoni | مشهد-باغ-خونی

باغ خونی

از دیگر جاذبه های گردشگری مشهد باغ خونی بوده که در قسمت شمال شرقی میدان بسیج و اطراف خیابان نواب صفوی است. مساحت آن حدود 6/5 هکتار می باشد. ارتش روس از این مکان مسجد گوهرشاد را گلوله باران کرد. این باغ به دلیل جاری بودن چشمه ای درون آن به باغ چشمه هم شناخته می شود. صاحب باغ خونی حاج آقا محمد مهدی تاجر قندهاری بود.

بازار بزرگ رضا

از شلوغ ترین بازارهای سنتی بوده که در نزدیکی حرم قرار دارد. بازار رضا علاوه بر معماری زیبا و دلنشینی که دارد سوغاتی ها و صنایع دستی مخصوص به خود را دارد.

mashhad-home-malek | مشهد-خانه-ملک

خانه تاریخی ملک

این خانه تاریخی که مربوط به دوران قاجار است، روبه روی اداره دارایی می باشد. خانه ملک دارای دو طبقه است که درگذشته مساحت بیشتری داشت. وجود سقف های مشبک، منبت کاری و شومینه گچبری از ویژگی های طبقه بالایی این خانه تاریخی می باشد. خانه تاریخی ملک سال 1385 لقب خانه توریست را به خود اختصاص داد.

mashhad-park-mellat | مشهد-پارک-ملت

پارک ملت و شهر بازی

پارک ملت بزرگ ترین پارک مشهد است که 72 هکتار مساحت دارد. شهر بازی قدیمی پارک در قسمت شرقی قرار دارد. چرخ و فلک پارک ملت بزرگترین چرخ و فلک در خاورمیانه می باشد.  اولین شهر بازی بوده که عضو اتحادیه شهر بازی استاندارد است.

mashhad-zistkhavar | مشهد-زیست-خاور

مجتمع تجاری زیست خاور

از دیگر جاذبه های گردشگری مشهد مجتمع زیست خاور است. این مجتمع در قسمت مرکزی شهر قرار دارد و به مکان های مذهبی و قسمتهای دیدنی شهر نزدیک است. مجتمع تجاری زیست خاور 4 طبقه دارد و یکی از مجتمع های تجاری مشهد می باشد. در این مرکز می توانید هر چیزی که احتیاج دارید اعم از لباس، کیف، کفش، وسایل تزئینی و ... تهیه کنید. علاوه بر مراکز خرید این مجتمع از معماری زیبایی نیز برخوردار است. بعد از خرید می توانید در رستوران و کافی شاپ به استراحت پرداخته و غذای یا نوشیدنی مورد نظر خود را سفارش دهید.