جاذبه های گردشگری هرمز

جاذبه های گردشگری هرمز

جاذبه های گردشگری هرمز، جزیره هرمز را به سرزمین شگفتی ها تبدیل کرده است. هرمز جزیره‌ای به رنگ سرخ است که از میان دریا بیرون آمده است. جاذبه‌های گردشگری هرمز در استان هرمزگان بسیار زیاد و دیدنی می باشد

جاذبه های گردشگری هرمز، جزیره هرمز را به سرزمین شگفتی ها تبدیل کرده است. هرمز جزیره‌ای به رنگ سرخ است که از میان دریا بیرون آمده است. جاذبه‌های گردشگری هرمز در استان هرمزگان بسیار زیاد و دیدنی می باشد به شما توصیه می کنیم برای تعطیلات نوروز برنامه ریزی کنید و به این جزیره زیبا سفر کنید و چند روزی را در این جزیره شگفت انگیز زندگی کنید تا بتوانید طلوع و غروب خورشید را در ساحل زیبا این جزیره تماشا کنید و از این همه زیبایی و خلقت آفرینش لذت ببرید. در ادامه این مطلب می خواهیم برخی از این جاذبه های گردشگری هرمز را برای شما معرفی نماییم تا با این جزیره بیشتر آشنا شوید.

معرفی جاذبه های گردشگری هرمز

hormoz-koh-khoraki | هرمز-جزیره-خوراکی

1-کوه های خوارکی هرمز

اولین جاذبه گردشگری هرمز می توان به کوه خوراکی در این جزیره زیبا اشاره نمود. در جزیره زیبا هرمز کوه هایی به رنگ های سفید زرد قرمز وجود دارد که کوه های به رنگ قرمز خاک آن خوراکی است. مردم جزیره هرمز از این خاک سرخ به عنوان ادویه استفاده می کنند.

 hormoz-koh-khoraki2 | هرمز-جزیره-خوراکی

مردم محلی جزیره هرمز نام این کوه را گِلک نامیده اند و ارتفاع تقریبی این کوه حدودا 200 متر است که واقع در جنوب جزیره هرمز می باشد و همچنین از خاک آن در صنعت سرامیک سازی و رنگ سازی استفاده می شود.

2-ساحل لاک پشت ها درهرمز

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری هرمز، یاحل لاک پشت ها می باشد که افراد را برای بازدید از این جزیره زیبا ترغیب می نماید. لاک پشت ها انواع مختلفی دارند که دو نوع از آن ها که عبارتند از لاک پشت های سبز و منقار عقابی در سواحل جزیره هرمز در اسفند ماه بر روی شن و ماسه نرم این سواحل شروع به تخم گذاری می کنند.

 تقریبا 50 روز پس از تخم گذاری، بچه لاک پشت ها از پشت ازتخم ها بیرون می آیند و به سمت دریا حرکت می کنند که اکثر افراد برای تماشای این لاک پشت های کوچک و زیبا به این جزیره می آیند و از دیدن آن ها لذت می برند.

hormoz-ghorob | هرمز-غروب

3- پرتگاه غروب

اگر شما هم عاشق تماشا کردن غروب و طلوع خورشید هستید می توانید با سفر کردن به این جزیره زیبا به پرتگاه خورشید رفته و در اوج بلندی بایستید و دریای بیکران را در هنگام غروب تماشا کنید. پرتگاه غروب یکی از جذاب ترین جاذبه های گردشگری هرمز می باشد.

امواج دریا با شدت بسیار به سوی ساحل جزیره هرمز می‌آیند و با صدای بسیار دلنشین غرشی مهیب، آمدن خود را به ساحل بیا می کنند. درواقع جزیره هرمز با جاذبه های گردشگری فراوانی که دارد، به عنوان یکی از جزایر گردشگری کشور ایران شناخته شده است و هر سال در فصل های گوناگون گردشگران بسیار زیادی برای دیدن جاذبه های شگفت انگیز جزیره به آن جا سفر می کنند.

4-غارهای دریایی

غارهای دریایی جزیره هرمز یکی دیگر از جاذبه های گردشگری هرمز می باشد. غارهای دریایی در کنار خط ساحل جزیره با حفر هایی کوچک و بزرگ و با عمق های مختلف به چشم می خورند. غارها با مد دریا پر از آب می شوند و با جزر دریا خالی از آب می شوند. اگر شما هم اهل عکاسی می باشید غارهایی دریایی سوژه های بسیار مناسبی برای عکاسی هستند و می توانید ساعت های زیادی را در ساحل با تماشای این غار های بسیار شگفت انگیز به استراحت بپردازید.

hormoz-dashte-namak | هرمز-دشت-نمک

5-دشت نمک

آب های خلیج فارس شور است، بنابراین چیز عجیبی نیست که در جزیره هرمز دشت بسیار زیبا نمک وجود داشته باشد. دشت نمک یکی دیگر از جاذبه های گردشگری هرمز می باشد. با این که این جزیره شاهد برف زمستانی نمی باشد اما می توانید در این جزیره دشت نمک را مشاهده نمایید، همانند برف ، نمک همه جا را پوشانده است و زیبایی وصف نشدنی را به رخ می کشد. اگر اهل وزرش و پیاده‌روی هستید حتما به این مکان زیبا و دلنشین در جزیره هرمز سر بزنید و از زیبایی های این جزیره لذت ببرید.

6-قلعه هرمز

قلعه پرتغالی ها ازدیگر جاذبه های گردشگری هرمز است و به قلعه هرمز معروف است. در واقع یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی مهم این استان می باشد. قلعه پرتغالی ها واقع در ضلع شمالی جزیره هرمز در ساحل دریا می باشد. تنها بازمانده از روزگار حکومت پرتغالی ها بر سواحل و جزایر خلیج فارس است. این قلعه در سال 1507 میلادی به دستور آلفونسو آلبرکرک، دریانورد پرتغالی، در مکانی به نام مورنا ساخته شد. شکل قلعه به صورت یک چند ضلعی نامنظم است. دارای ساختمانی بسیار محکم و دیوارهایی به قطر ۳/۵ متر با چندین برج با ارتفاع ۱۲ متر است. تاسیسات قلعه شامل انبارهای تسلیحات، آب انبار و اتاق هایی با سقف هلالی است

hormoz-ghale | هرمز-قلعه.

آلبوکرک دریا نورد پرتغالی جزایر خلیج فارس را تصاحب کرد و از این راه به بازرگانی دریایی بین کشور هند و اروپا می پرداخت، تسلط پرتغالی ها بر این جزایر تقریبا حدود ۱۱۰ سال طول کشید. در سال ۱۶۲۳ میلادی، توسط یکی از سرداران صفوی این جزیره از تسلط پرتغالی ها بیرون آمد و تا به امروز در تسلط ایرانیان می باشد.

hormoz-dare-sokot | هرمز-دره-سکوت

7-دره سکوت

همان طور که از نام این جاذبه گردشگری هرمز پیداست سکوت مطلقی در این دره برقرار است و به همین دلیل به آن دره سکوت می گویند. جالب است بدانید به دره سکوت، دره انرژی نیز گفته می شود؛ زیرا در این دره سنگ نمک وجود دارد و سنگ نمک دارای انرژی بسیار مثبتی است. بنابراین زمانی که شما به این جزیره زیبا سفر می کنید و پس از دیدن این دره انرژی، احساس خوش آیندی قطعا خواهید داشت و انرژی مثبتی به شما انتقال داده شده است.

از دیگر نام های این دره بسیار زیبا می توان به دره نمک تبر زن اشاره نمود و دلیل آن هم وجود سنگ نمک های بسیار سختی است که در این دره وجود دارد. تبر زن گفته می شود زیرا در زمان های قدیم برای جدا نمودن سنک نمک از تبر استفاده می نمودند.

 hormoz-jangal-hara | هرمز-جنگل-حرا

8-جنگل حرا

جنگل حرا هرمز یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری هرمز است. غیر ممکن است فردی به این جزیره سفر نماید و از این جنگل بسیار زیبا دیدن نکند. جنگل حرا در شمال شرقی جزیره هرمز واقع است. در این جنگل درختانی در اندازه های 3 تا 6 متر با شاخه و برگ های سبز در آب های شور جزیره وجود دارد. این درخت در زمان مد دریا در آب فرو می رود و در زمان جزر دریا بیرون می آید و قابل مشاهده است. درخت حرا خاصیت تصفیه کننده آب را دارد.

درواقع یک کارخانه شیرین کننده آب خدادی و طبیعی است که آب شور دریا را به آب شیرین تبدیل می کند. جنگل حرا به خاطر مساعد بودن شرایط زیست محیطی مکانی امن برای پرندگان مهاجر است. میوه های این درختان حرا به صورت بادام هستند.

سخن پایانی

جزیره هرمز از زیباترین جزایر کشور است که در جنوب کشور در استان هرمزگان واقع است. پیشنهاد می کنیم برای تعطیلات نوروز98 برنامه ای برای بازدید از جاذبه های گردشگری این جزیره زیبا داشته باشید تا بتوانید از زیبایی ها و شگفتی های این جزیره نهایت استفاده را ببرید. حتما به همراه خود دوربین عکاسی داشته باشید تا بتوانید این شگفتی های دل انگیز را ثبت نمایید و با دیدن آن خاطرات خود را مرور کنید.

برای اطلاع از انواع گشت و تور دلخواه شما و تور هرمز با ما تماس بگیرید.