جاذبه های گردشگری چابهار

جاذبه های گردشگری چابهار

یکی از پر رونق ترین بنادر کشور جمهوری اسلامی ایران است؛ زیرا این بندر نزدیک ترین مسیر دسترسی به کشور های افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان،ترکمنستان می باشد. بندر چابهار در تمامی فصل های سال آب و هوای معتدل دارد و یکی از دلایل که آن را چهاربهار (چابهار) می نامند همین موضوع است. درواقع یکی از زیباترین بنادر کشور ایران است که در ادامه می خواهیم شما را با جاذبه های گردشگری این بندر زیبا و وصف نشدنی آشنا سازیم تا بتوانید راحت تر برای تعطیلات نوروز 98 خود تصمیم بگیرید و برنامه ریزی داشته باشید.

جاذبه های گردشگری چابهار بسیار متعدد است و می خواهیم برخی از این جاذبه های چابهار را به شما معرفی نماییم. بندر چابهار واقع در استان سیستان و بلوچستان است. این بندر تنها بندر اقیانوسی کشور ایران است که وسعتی حدود 17155 متر مربع را دارد. این بندر با بمپور، سرباز و راسک از شمال و با دریای عمان از جنوب و با پاکستان از شرق و با بندر جاسک و میناب از غرب همسایه است.

 یکی از پر رونق ترین بنادر کشور جمهوری اسلامی ایران است؛ زیرا این بندر نزدیک ترین مسیر دسترسی به کشور های افغانستان، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان،ترکمنستان می باشد. بندر چابهار در تمامی فصل های سال آب و هوای معتدل دارد و یکی از دلایل که آن را چهاربهار (چابهار) می نامند همین موضوع است. درواقع یکی از زیباترین بنادر کشور ایران است که در ادامه می خواهیم شما را با جاذبه های گردشگری این بندر زیبا و وصف نشدنی آشنا سازیم تا بتوانید راحت تر برای تعطیلات نوروز 98 خود تصمیم بگیرید و برنامه ریزی داشته باشید.

جاذبه های گردشگری چابهار

1-کوه های مینیاتوری

کوه های مینیاتوری در 30 کیلومتری شرق چابهار قرار دارد که یکی از بی نظیر ترین و زیبا ترین جاذبه های گردشگری چابهار به شمار می آید. کوه های مینیاتوری، کوه هایی همانند کوه های مریخی هستند تنها با این تفاوت که رنگ آن ها رنگی تقریبا بین سفید و طوسی است. شیار ها و تراش های فوق العاده ای بر روی این کوه ها وجود دارد که منظره ای بسیار رویایی و خیال انگیز را بوجود آورده است.

chabahar-koh-miniator2 | چابهار-مینیاتور

کوه های مینیاتوری از دل آب های دریای عمان بیرون آمده اند و جنس این کوه ها از سنگ های رسوبی و ترکیبات مارن رس و آهک می باشد. افرادی که علاقمند به کوه نوردی و صخره نوردی هستند می توانند با بالا رفتن از این کوه های مینیاتوری زیبا بسیار لذت ببرند.

chabahar-talab-lipar | چابهار-لیپار

2-تالاب لیپار

تالاب لیپار که معروف به تالاب صورتی نیز می باشد دومین جاذبه گردشگری چابهار است. این تالاب بی نهایت زیبا و قابل وصف نمی باشد و بین توریست های خارجی یکی از جاذبه های گردشگری شناخته شده در ایران است. تالاب صورتی چابهار توسط یکی از بومیان که از اهالی روستای دمبدف به نام آقای دادکریم شیخ‌ زاده احداث شده است.

chabahar-talab-lipar2 | چابهار-لیپار

 در سال 1362 با کمک اهالی این شهر زیبا و حمایت وزارت نیرو و همچنین دستگاه های کشاورزی، در اختیار وی قرار دادند و کمک بسیار بزرگی در کشاورزی نموده است.با توجه به بررسی های انجام شده در این منطقه بیش از 93 گونه پلانکتون گیاهی و 31 پلانکتون جانوری، 64 گونه نرم تنان و 85 گونه ماهی 24 گونه سخت پوست، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها در این تالاب موجود می باشند. پرندگانی همچون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این تالاب شگفت انگیز را چند برابر نموده است.

chabahar-masjed-dezk | چابهار-مسجد-دزک

3-مسجد جامع دزک

مسجد جامع دزک یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار است. این مسجد در روستای دزک که در شرق سراولن قرار دارد واقع شده است. مسجد جامع دزک متعلق به زمان دوران حوکمت پادشاهان صفوی است اما سال دقیق آن مشخص نمی باشد. برای ساخت این مسجد از مصالحی همچون خشت و چینه برای دیوار چینی و برای پوشش سقف از فرآورده‌های نخل و خرما و گز و کنار استفاده شده است.

chabahar-moze | چابهار-موزه-محلی

4-موزه محلی چابهار

موزه ی محلی چابهار متعلق به دوران قاجار است و از آن دوران تا الان در شهر چابهار باقی مانده است. این موزه از دو بخش صنایع دستی و آثار و اشیا باستانی تشکیل شده است. موزه محلی چابهار یکی از دیدنی ترین جاذبه های گردشگری چابهار است.

chabahar-ghar-msity | چابهار-غار-بان-مسیتی

 5- غارهای بان مسیتی

غارهای بان مسیتی واقع در بندر چابهار می باشند. در واقع یک غار طبیعی و دو غار مصنوعی در مجاور یکدیگر قرار دارند که مجموع این غارها بان مسیتی می گویند. غار اول، غار طبیعی است که شکل آن نیم دایره می باشد و افراد با تراشکاری درون غار و دهانه آن را گسترش داده اند. یک آرامگاه کوچک که از گچ ساخته شده است در درون غار وجود دارد. ابعاد آرامگاه به اندازه ۸/۰×۱/۳×۸/۱ متر است که برروی دیواره ‌های آرامگاه گچ کاری شده است و با جوهر قرمز و بنفش خط ها و علامت هایی  کشیده شده است. ارتفاع این غار ۲۴۰ متر است. همچنین در سمت راست این غار طبیعی، یک غار مصنوعی هفت قدم دور تر از این غار وجود دارد و دهانه آن 80 سانتی متر است و سقف نسبتا کوتاهی دارد.

حدودا  ۵۰ متر آن طرف تر در سمت چپ غار طبیعی یک غار مصنوعی با دهانه قوسی به طول 20 متر وجود دارد. بنابراین اهالی آن منطقه به این مجموعه غارها توصیف شده غار بان مسیتی می گویند. اگر قصد سفر به چابهار را دارید حتما از این جاذبه گردشگری چابهار دیدن نمایید.

chabahar-makre-zan | چابهار-مکر-زن

6-درخت مکر زن

درخت مکرزن نام درختی مشهور در بندر چابهار در استان سیستان و بلوچستان است. این درخت بسیار بزرگ نام های دیگری همچون، درخت انجیر معابد، لور، انجیر هندی نیز دارد. این درخت تنومند یکی از جاذبه های گردشگری چابهار به شمار می آید. این درخت یک نوع گیاه هندی است که دارای برگ هایی پهن و شاخه هایی رو به پایین دارد.

7-منطقه حفاظت شده گاندو

گاندو نوعی تمساح است که در یکی از رودخانه های کشور ایران در شهر چابهار در حال تکثیو و پرورش می باشد. اگر شما هم به حیات وحش علاقمند هستید می توانید با سفر به شهر چابهار از این جاذبه گردشگری دیدن نمایید. همچنین علاوه بر بازدید تمساح گاندو می توانید حیواناتی از قبیل سیاهگوش،جبیر، سنجاب، خدنگ، شغال، روباه و .... را نیز در این منطقه حفاظت شده ببینید.

chabahar-khalij-pozam | چابهار-خلیج-پزم

8- خلیج پزم

این خلیج در ۱۰ کیلومتری غرب خلیج چابهار واقع می باشد. یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار است که می توانید در ساحل آن دریای بی کران را مشاهده نمایید و از آرامش ساحل و دریا نهایت لذت را ببرید.

chabahar-piroz-get | چابهار-پیروزگت

9-قلعه پیروزگت

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری چابهار قلعه پیروزگت می باشد که این قلعه در ۵ کیلومتری شمال غربی چابهار در روستای تیس واقع شده است. این قلعه در دوران حکومت اشکانیان و ساسانیان ساخته شده است. سنگ‌ هایی که در بنا این قلعه به کار رفته است غیر آهکی می باشد و از مکانی دیگر به این منطقه اورده شده است. با سفر به شهر زیبا چابهار فراموش نکنید که از این قلعه تاریخی دیدن نمایید.

chabahar-govatr | چابهار-گواتر

10- بندر گواتر

بندر گواتر یکی از بهترین و جذاب ترین جاذبه های گردشگری چابهار است. این بندر زیبا و دیدنی در جنوب شرقی ایران در مرز بین پاکستان و چابهار قرار دارد. در استان سیستان و بلوچستان به این بندر دیدنی گوهر بهشتی می گویند. جالب است بدانید بندر گواتر به دلیل قرار گرفتن آن در مجاورت جنگل حرا یک منطقه محافطت شده به شمار می آید.

chabahar-masjed-tis | چابهار-مسجد-تیس

11- مسجد جامع تیس

مسجد جامع تیس از نظر معماری شبیه به مساجد کشور های پاکستان و هندوستان است. شاید همین سبک معماری این مسجد توانسته است آن را به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری چابهار تبدیل سازد. در معماری این مسجد از رنگ های بسیار زیادی استفاده شده است و هر توریستی که برای اولین بار این مسجد را ببیند به یاد تابلو نقاشی خواهد افتاد.

مناره و گنبدهای این مسجد به رنگ سبز و قرمز و در‌های آن با استفاده از شیشه‌ کاری‌ های منظم و نامنظم زیبایی وصف نشدنی را به مسجد بخشیده است.

 برای اطلاع از آخرین تخفیفات تورها و رزرو تور دلخواه به این صفحه مراجعه نمایید.