بوشهرگردی

بوشهرگردی از مسافرت های جذاب و دیدنی در کشور می باشد. استان بوشهر از استان های جنوبی کشور است .در این بندر فعالیت هایی همچون صیادی ذخایر نفت و گاز، صادرات و واردات، کشاورزی و نخل داری انجام می شود. به بوشهر لقب پایتخت انرژی داده شده است.

بوشهرگردی از مسافرت های جذاب و دیدنی در کشور می باشد. استان بوشهر از استان های جنوبی کشور است که از شمال، شرق، جنوب شرق و جنوب غرب به ترتیب همسایه استان های خوزستان وکهکیلویه و بویر احمد، فارس، هرمزگان و خلیج فارس می باشد؛ و 707 کیلومتر مرز دریایی با خلیج فارس دارد. مساحت بوشهر 27653 کیلومتر مربع است و جمعیتی حدود 987352 نفر دارد. این استان از نظر مساحت جز 17 استان بزرگ کشور می باشد. در این بندر فعالیت هایی همچون صیادی ذخایر نفت و گاز، صادرات و واردات، کشاورزی و نخل داری انجام می شود. به بوشهر لقب پایتخت انرژی داده شده است.

بوشهرگردی از طریق زمینی بسیار طولانی می باشد. در صورتی که به مسافرت در جاده و طولانی مدت علاقه مند هستید می توانید از طریق زمینی به سمت بوشهر بروید در غیر این صورت پیشنهاد نمی شود. برای حرکت از سمت تهران مسیر از اصفهان و سپس یاسوج می باشد مسافرت به سمت بوشهر قطار ندارد مگر اینکه از قطار به مقصد شیراز یا بندرعباس استفاده کنید. 

                                       بوشهرگردی

تاریخچه بوشهر

از آثاری که در بوشهر کشف شده نشان می دهد که این استان مربوط به دوره ایلامی ها و تمدن بین النهرین می باشد. در گذشته این شهر به نام های لیان، بندر نادری، ابوشهر، انطاکیه، راشهر و ریشهر هم شناخته شده است. با آثاری که باستان شناسان پیدا کرده اند متوجه شدند در این استان نژادهای مختلفی سکونت داشته اند و قبل از اینکه آریایی ها به این منطقه وارد شوند نژادهای بومی و نژادهایی همچون سیاه پوست، سومری، نوردیک، عرب و عیلامی در آنجا زندگی می کردند. مردم این شهر سابقه مبارزه با نیروهای خارجی همچون مبارزه مردم تنگستان در یک قرن گذشته را داشته اند.

                            تاریخچه بوشهر

آب و هوای بوشهر

استان بوشهر با توجه به قرار گرفتن موقعیت آن در نقشه جز مناطق نیمه بیابانی و گرم است. از ویژگی های آب و هوای این استان می توان به شرجی بودن آن اشاره کرد. بوشهر دارای دو نوع آب و هوا رطوبت زیاد و گرمای شدید در قسمت ساحلی و رطوبت کم و گرمای شدید در قسمت داخلی است. در نتیجه این استان دارای آب و هوایی گرم و مرطوب به خصوص در فصل بهار است.

آب و هوای بوشهر

سوغات بوشهر 

بوشهر صنایع دستی و سوغاتی های زیادی دارد که می توانید آن ها را از بازار قدیم بوشهر خریداری کنید. از این سوغاتی ها می توان به میگو و ماهی هایی همچون شیر، شوریده، کفال قرمز، خرما، پنیر نخل یا غاپ، حلوا محلی و صنایع دستی همچون حصیر بافی و صنایع دستی دریایی آن اشاره کرد.

                               سوغات بوشهر

غذاهای معروف بوشهر

بوشهر استانی گرم با مردمانی مهربان و خونگرم می باشد که تنوع غذاهای زیادی دارد ما در این جا چند مورد از آن ها را برای شما نام می بریم.

  • دمی لخلاخ که از واژه لخلخه عربی به معنی بوی خوش گرفته شده که در آن سیر، روغن، شوید، ادویه، پیاز و برنج به کار برده شده است. در این دمی از ماهی هایی همچون سبیتی، سرخو، هامور و سنگسر استفاده می شود.
  • یتیمک بوشهری: مواد لازم این غذای سنتی پیاز، بادمجان، تمر هندی و لوبیا چشم بلبلی می باشد. این غذا گوشت ندارد.
  • گمنه: این غذا که نام دیگر آن یاللک است از بلغور ریز گندم تهیه می شود. گمنه به جز این که غذای سنتی بوشهر است از غذاهای محلی خوزستان و کهکیلویه و بویر احمد هم می باشد. در استان خوزستان این غذا را به عنوان آش پشت پای مسافر هم درست می کنند. در این غذا از موادی همچون للک، روغن و پیاز استفاده می شود. در گمنه خورشت گوشت و قلیه ماهی هم به کار برده می شود.
  • کبه: این غذای عربی همچون یتیمک با بلغور ریز گندم تهیه می شود. برای پخت این غذا از پیاز، عدس قرمز، دارچین، گردو، زرشک، بادام، گوشت چرخ کرده، گشنیز، بلغور ریز گندم، فلفل سیاه و آبلیمو استفاده می شود. از غذاهای سنتی دیگر این استان می توان دوقوس، دال عدس بوشهری، قلیه میگو، شکر پلو و قیمه بوشهری را نام برد.

                                           غذاهای بوشهر

رستوران های بوشهر

چون استان بوشهر استانی ساحلی می باشد بیشتر غذاهایی که در آنجا سرو می شود غذاهای دریایی تهیه شده با ماهی و میگو می باشد. برای سرو این غذاها می توانید به رستوران های موجود در شهر رفته و علاوه بر اینکه از جاذبه ها و مکان های بوشهر گردی دیدن کرده اید طعم غذاهی سنتی آن ها را نیز چشیده اید.

                                        رستوران های بوشهر

مکان های گردشگری بوشهر

استان بوشهر مکان های دیدنی زیادی دارد که هنگام سفر به آن جا حتما باید از آن ها دیدن کنید که ما در این جا چند تا از این مکان ها را به شما معرفی می کنیم.

مدرسه سعادت (مادر مدارس جنوب)، عمارت ملک (با قدمتی حدود صد سال که به وسیله معماران فرانسوی ساخته شد)، کشتی رافائل (ملقب به کشتی تایتانیک)، موزه رئیس علی دلواری، موزه دریانوردی خلیج فارس، گورستان شغاب و انگلیسی ها، عمارت دهدشتی، کلیسای ارمنه گریگوری و شهر باستانی ریشهر از مکان های دیدنی و گردشگری این استان هستند.

                                         مکان های گردشگری بوشهر