تنگه رغز(فارس)

تنگه رغز(فارس)

تنگه رغز در استان فارس در25 کیلومتری شهر داراب واقع شده است که یکی از دره های بسیار زیبا ایران به شمار می آید این دره بسیار زیبا و دیدنی یکی از هیجان انگیز ترین طبیعت های ایران محسوب می شود. جالب است بدانید که رغز به معنای راه بکر و لغزنده است

تنگه رغز در استان فارس در25 کیلومتری شهر داراب واقع شده است که یکی از دره های بسیار زیبا ایران به شمار می آید این دره بسیار زیبا و دیدنی یکی از هیجان انگیز ترین طبیعت های ایران محسوب می شود. جالب است بدانید که رغز به معنای راه بکر و لغزنده است . شهر زیبا دارات دارای جاذبه های گردشگری و طبیعت گردی زیادی است که امروزه ناشناخته مانده اند. بنابراین اگر شما هم علاقمند به طبیعت گردی می باشید می توانید از دیدن تنگه رغز لذت ببرید و یکی از طبیعت های شگفت انگیز و هیجان انگیز ایران را مشاهده نمایید. تنگه رغز در میان محلی ها و استان فارس و شهر زیبا داراب به تنگ رودخیز نیز معروف است. تنگه رغز دارای آبشار های بسیار زیبایی است.

 در واقع در تنگه رغز در هنگام برخورد آب و سنگ جلوه های بسیار زیبایی را ایجاد شده است. در طول راه در تنگه رغز دیوار های بسیار بزرگی وجود دارد که گاهی به یکدیگر می رسند و غار را بوجود آورده اند و برخی ا ز جاهای از یدیگر فاصله می گیرند و طبیعت سر سبز و زیبا را می توانید مشاهده نمایید. در هنگام پیمایش مسیر را تنگه رغز صدای آبشار و پرندگان بسیار لذت بخش است.

طول تنگه رغز تقریبا 4 کیلومتر که در امتداد شمال به جنوب از سرچشمه رغز تا دره جنوب ادامه دارد. تنگه رغز دارای 64 آبشار و 100 حوضچه طبیعی است اما از این 64 آبشار تنها 14 آبشار را کوهنوردان می شناسند و کوهنوردان با رسیدن به آخرین آبشار دره جنوبی به ارتفاع 35 متر به بن بست می رسند.

راه رسیدن به تنگ رغز

با گذشت 35 کیلومتر از جاده داراب به شیراز به گردنه دراکویه خواهید رسید و وارد یک جاده خاکی خواهید شد و با گذشت از کوه درختی در سمت چپ و با گذشت 2 ساعت جاده تمام می شود. از این جا به بعد باید مسیر را پیاده پیمایش نمایید. باید از سمت چپ جاده به سمت پایین حرکت نمایید و از کنار یک چشمه بسیار زیبا به نام بیدک گذر عبور خواهید کرد. با طی نمودن این مسیر به یک مسیر بدون شیب و پاکوب خواهید رسید. و با طی نمودن این مسیر بدون شیب به مسیری با شیب ملایم که کم کم شیب آن تند می شود. در نهایت به مسیری با سنگ های بزرگ عبور خواهید نمود و به چشمه بسیار زلال و زیبا می رسید.

تنگه رغز

پیمایش تنگه رغز

برای رسیدن به تنگه رغز می توانید از دو مسیر به این تنگه زیبا برسید. یکی از این مسیر ها را باید حدود 4 ساعت کوهپیمایی انجا م دهید و آن دیگری با حدود 2 ساعت با وسیله نقیله و 2 ساعت کوهپیمایی به تنگه رغز خواهید رسید.

با رسیدن به اولین دره که جای پارک بسیار مناسبی برای پارک خودرو است می توانید ماشین خود را پارک نمایید و تا آخرین آبشار که حدود 3 کیلومتر است با گذر از دره هایی با آب های زلال عبور نمایید و به آخرین آبشار خواهید رسید. لازم به ذکر است که بیان شود حتما وسایل مورد نیاز صخره نوردی را به همراه داشته باشید.

با پیمایش این مسیر و بازدید از آبشار های بسیار زیبا تنگه رغز، گاهی اوقات از زیر آبشار ها باید بگذرید و کمی خنک شوید. یکی از هیجان انگیز ترین اتفاقات در مسیر پیمایش تنگه رغز است. همچنین جالب است بدانید که حوضچه هایی در تنگه رغز وجود دارد، که دارای آب های بسیار زلال است به گونه ای که عمق آن را به راحتی می توانید مشاهده نمایید. بعضی از این حوضچه ها عمقی تقریبا 20 متر نیز دارد.

همه ی آبشار ها نیازی به کارگاه زدن ندارد اما برای بازدید از این تنگه رغز بهتر است از یک فرد راهنما کمک بگیرید تا به راحتی بتوانید از آبشار ها دیدن نمایید. در اردیبهشت ماه تا اواخر مهر ماه بهترین زمان برای دیدن از این تنگه  است. همچنین جالب است بدانید که بلندترین آبشار این دره به نام آذرخش که دارای ارتفاع 65 متر است. آخرین آبشار به وداع دارای ارتفاع 46 متر است. اما در ادامه می خواهیم آبشار های این تنگه رغز را برای شما عزیزان معرفی نماییم.

تنگه رغز شیراز

نام آبشار های تنگ رغز

گروه کوهنوری آذرخش داراب آبشار های تنگه رغز را بدین صورت نام گذاری نموده اند.

 • آبشار نگین به ارتفاع ۱۶ متر
 • آبشار بوم رنگ به ارتفاع۷ متر
 • آبشار مسعود به ارتفاع ۸ متر
 • آبشار گلاب حوضچه به ارتفاع ۱۱ متر
 • آبشار فتح به ارتفاع ۸ متر
 • آبشار حکمت به ارتفاع ۱۱ متر
 • آبشار کبوتر به ارتفاع ۲۵ متر
 • آبشار جام به ارتفاع ۹ متر
 • آبشار دماغه(فراز) به ارتفاع ۱۲ متر
 • آبشار آذرخش به ارتفاع ۶۵ متر
 • آبشار یادگار به ارتفاع ۴ متر
 • آبشار وداع به ارتفاع ۴۶ متر

نکاتمهم در سفر به تنگ رغز

 • در اردیبهشت ماه و تا اواخر مهر ماه هوا نسبتا گرم است و برای شب خوابیدن در این تنگه کافیست با خود یک بی واک به همراه داشته باشید. بی واک جای زیادی را در کوله شما اشغال نمی کند.
 • برای در امان ماندن از نیش پشه ها حتما برای خود یک قلم دفع حشرات نیز به همراه داشته باشید.
 • به یاد داشته باشید که آب کل مسیر تنگه رغز آشامیدنی است. اما بهتر است قمقمه خود را از آبی که از سرچشمه از دل زمین بیرون می آید پر نمایید.
 • برایآبشار نوردی نیز بهتر است شنا یاد داشته باشید تا به راحتی از این مسیرعبور نمایید و لذت ببرید.
 • همچنین به ساد داشته باشید که آب این منطقه کمی سرد است و لباس مناسب برای خود به همراه داشته باشید.
 • اگر قصد اتراق در شب را دارید چراغ قوه را فراموش نکنید.
 • خوراکی های که می خواهید در طول مسیر از آن ها استفاده نمایید را در نایلونی جدا قرار دهید و در قسمت جلویی کوله بگذارید تا دسترسی راحت تری داشته باشید.
 • همچنین فراموش نکنید که از کوله های مخصوص دره نوردی و غار نوردی استفاده نمایید زیرا یان کوله ها در آب به راحتی خیس نمی شوند و آب از ان ها عبور نمی کند.
 • برای تمیز نگه داشتن محیط زیست کیسه زباله را فراموش نکنید تا زباله ها را در طبیعت رها نکنید

تنگه رغز فارس

بهترین فصل برای سفر به تنگه رغز

اردیبهشت ماه تا اواخر مهر ماه از بهترین زمان ها برای بازدید از تنگه رغز است؛ زیرا در این ماه ها سرچشمه ها پر آب هستند و زیبایی تنگه رغز در این ماه ها چندین برابر است. به دلیل آب زیاد حوضچه ها می توانید در تابستان شنا نمایید.