جاذبه های گردشگری گرگان

جاذبه های گردشگری گرگان

استان گیلان یکی از سرزمین های کهن که به بهشت ایران زمین معروف است، دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیاد می باشد. بسیاری از گردشگران جذب این شهر زیبا می شوند و آن را به عنوان مقصدی زیبا برای سفر های به یاد ماندنی و مطلوب خود در نظر می گیرند.


استان گیلان یکی از سرزمین های کهن که به بهشت ایران زمین معروف است، دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیاد می باشد. بسیاری از گردشگران جذب این  شهر زیبا می شوند و آن را به عنوان مقصدی زیبا برای سفر های به یاد ماندنی و مطلوب خود در نظر می گیرند.

در این ناحیه ، میتوان طبیعتی سر سبز و چشم نواز را همراه با آثار تاریخی بسیار ارزشمند را مشاهده نمود. سرسبزی و طبیعت کم نظیر این ناحیه روحی تازه به آدمی می بخشد. بازگو کردن تمامی جاذبه های گردشگری و تاریخی گرگان در این مقاله نمیگنجد ، پس تنها به بیان معروف ترین و پربازدید ترین مناطق این ناحیه می پردازیم.

 پارک جنگلی ناهارخوران

-          پارک جنگلی ناهارخوران

پارک جنگلی ناهارخوران یکی از کهن ترین و معروف ترین مناطق گردشگری شهر گرگان می باشد. شهره این پارک زیبا درختان سر به فلک کشیده و زیبای آن می باشد.دامنه ی شیب دار و همچنین آب و هوای دلنشین و بسیار مطبوع این ناحیه، توجه بسیاری از گردشگران را به خود جلب کرده است.

جنگل توسکستان

-          جنگل توسکستان

تفرجگاه بسیار زیبا همراه با آب و هوای دلنشین واقع در جنوب شرقی شهر گرگان و در چهل کیلومتری آن قرار دارد که مورد توجه بسیاری از دوستانداران طبیعت و گردشگران می باشد. نام این تفریح گاه زیبا جنگل توسکستان می باشد که بازدی از آن در فصل تابساتن توصیه می شود، زیرا در فصل زمستان و سرما، دارای هوای بسیار سرد و استخوان سوزی می باشد.

بازار گرگان

-          بازار گرگان

نعلبندان، یکی از جاذبه های گردشگری شهر گرگان می باشد. این بازار یکی از زیباترین بازار های واقع در شمال ایران می باشد و در قسمت قدیمی این شهر قرار دارد. محصولاتی که در این بازار خرید و فروش می شوند، از شهرت بالا و قابل توجهی برخوردار می باشند که توجه گردشگران را به خود جلب کرده است.

دیوار دفاعی گرگان

-          دیوار دفاعی گرگان

این دیوار که واقع در ناحیه ی گمیشان تا امتداد کوه های گلیداخ واقع شده است دارای نام های بسیاری مانند: سد اسکندر، قزا ائلان، سد پیروز، سد انوشیروان و مار سرخ ساسانی شناخته می شود. متاسفانه  قسمتی از دیوار از بین رفته است، اما این اثر تاریخی یکی از طویل ترین بناها در معماری ایران می باشد.

مسجد جامع

-          مسجد جامع

مسجد جامع شهر گرگان یکی از جاذبه های توریستی با قدمت حکومت سلجوقیان می باشد. مسجد جامع گرگان دارای مناره های کروی شکل می باشد، همچنین این مسجد از کتیبه ای به خط کوفی برخوردار است که بر روی آن تعبیه شده است.

متاسفانه بخش اعظمی از این بنا از بین رفته و تنها مناره ی بخش نخستین مسجد بر جا مانده است.

مدرسه عمادیه

-          مدرسه عمادیه

ساختمان با قدمت پانصد سال در قسمت بافت قدیم گرگان وجود دارد که دارای بخش هایی مانند حمام، آب انبار، تکایا، چندین باب مغازه ، گورستان و.... می باشد. این عمارت وسعتی بالغ بر 1550 متر داراست.

اطلاعاتی از قدمت این بنا در دستری نمی باشد، اما نظران کارشناسان در مورد قدمت این ساختمان اوایل دوران صفویان و اواخر دوران صفویان می باشد.

کاخ موزه گرگان

-          کاخ موزه

این کاخ که با همکاری مسئولین مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است، تبدیل به موزه و یکی از نقاط گردشگری این شهر قرار گرفته است. این بنا مربوط به دوران حکومت پهلوی اول می باشد و متعلق به خانواده های پهلوی است. این موزه ، چهارمین موزه ی اختصاصی باستان شناسی ایران و اولین کاخ موزه ی شما ایران می باشد.

 کاروانسرای قزلق

-          کاروانسرای قزلق

یکی از جاذبه ای گردشگری و پر بازدید گرگان کاروانسرای قزلق می باشد که در ناحیه ی کوهستانی این ناحیه قرار دارد. این بنا از معماری قابل توجه و جالبی برخوردار است و قدمت آن به دوران پس از اسلام برمی گردد. یکی از عوامل شهرت این مکان قدمت کهن آن می باشد.

پارک جنگلی آلنگدره

-          پارک جنگلی آلنگدره

پارکی طبیعی با حدود 185 هکتار و 8 چشمه ی طبیعی، واقع در دامنه های جنگل های شمالی و در جاده ی ناهارخوران واقع شده است.آب و هوای مطبوع، لذت بخش و بسیار مطلوب این پارک مورد توجه گردشگران و طبیعت دوستان بسیاری قرار گرفته است و هر ساله مورد بازدید قرار می گیرد.

 روستای زیارت

-          روستای زیارت

روستای زیبا در 10 کیلومتری ناهارخوران قرار گرفته است که یکی از دلایل شهرت و محبوبیت این روستا که آن را به یکی از مکان های پربازدید و مورد توجه گردشگران تبدیل کرده است، معماری خانه های واقع در این روستا و قدمت آن در صنعت گردشگری بوده است.

این روستا دارای چشمه های آب گرم، آبشار های زیبا، آب و هوای دلنشین و مطبوع می باشد که بازدید از آن خارج از لطف نیست.

 تپه تاریخی-فرهنگی تورنگ تپه

-          تپه تاریخی-فرهنگی تورنگ تپه

یکی از تپه های باستانی ایران، تورنگ تپه می باشد. این تپه دارای گروهی از تپه ها با برجستگی های  کنار هم می باشد و قدمتی با هزاره ی سوم پیش از میلاد مسیح می باشد. این جاذبه ی گردشگری در 17 کیلومتری شمال شرقی شهر قرار گرفته است و یکی از بزرگترین تپه های باستانی کشور می باشد.

یکی از عواملی که باعث شده بر ارزش این مکان افزایش یابد، وجود آثار تاریخی ارزشمند و مهم مربوط به هزاره ی چهارم پیش از میلاد می باشد که در این محل اکتشاف شده است و باعث شده توجه خاصی از نظر گردشگری به آن بشود.

 آبشار رنگو

-          آبشار رنگو

یکی دیگر از جاذبه های طبیعی گردشگری شهر گرگان آبشاری به صورت دایره ای می باشد که از یک طرف جایگاه ریزش اصلی و چندین جایگاه ریزش فرعی را داراست.در کناره های این آبشار، شاهد پوشش گیاهی بسیار متنوع گیاهی می باشیم که همراه با آب و هوای لطیف و لذت بخش، این مکان به یکی از گزینه های مناسب و پر بازدید برای گردشگران تبدیل شده است. این پدیده در پانزده کیلومتری جنوب غربی گرگان واقع شده است.

 منطقه حفاظت شده جهان نما

-          منطقه حفاظت شده جهان نما

در ارتفاعات جنوب گرگان و یا جنوب شرقی شهرستان کردکو، شاهد یک مرکز تفریحی بسیار هیجان انگیز و با نشاط به نام مرکز تفریحی جهان می باشیم.

یکی از منابع و مناطق ارزشمند در این استان، مناطق طبیعی و مناظر بکر،وجود جانوران وحشی و غاری با نام جهان نما می باشد که در این منطقه قرار دارند که باعث بازدید سالانه بسیاری از گردشگران و مسافران به این منطقه می شود.

جاذبه های دیگر گردشگری مانند آبشار نومل، دریاچه توشن،خانه تقوی ها،جنگل النگدره، منطقه شکار ممنوع چلچلی، طبیعت سردانسر،کوه تل انبار، آبشار های دره تل انبار، جنگل شصت کلا، آبشار زیارت و...... تنها قسمتی از جاذبه های توریستی این منطقه می باشند.