خوانسار، شهر همیشه سایه

خوانسار، شهر همیشه سایه

شهر خوانسار، در جاده ی تهران- اصفهان قرار دارد که از یک طرف به باغ های انبوه و از طرف دیگر به کوهستان محصور شده است. خیابان های این شهر کم جمعیت، همیشه زیر سایه های انبوه درختان آن قرار گرفته است، شاید به همین خاطر به شهر همیشه سایه تعبیر می شود.


شهر خوانسار، در جاده ی تهران- اصفهان قرار دارد که از یک طرف به باغ های انبوه و از طرف دیگر به کوهستان محصور شده است. خیابان های این شهر کم جمعیت، همیشه زیر سایه های انبوه درختان آن قرار گرفته است، شاید به همین خاطر به شهر همیشه سایه تعبیر می شود.

جاذبه های دیدنی شهر خوانسار

دشت اشک مریم

-        ناحیه حفاظت شده ی گلستان کوه

در این دشت که به نام" دشت اشک مریم"  نیز مشهور می باشد، شاهد یکی از کمیاب ترین گونه های لاله می باشیم.

از دلایل نام گذاری این دشت به "دشت اشک مریم" افسانه ای بوده است که در بخشی از آن آمده استکه این گل شاهد مرگ سیاوش به دست گرسیوز بوده است و بعد از آن این گل در فراق این غم اشک می ریزد. این نوع لاله واژگون به رنگ سرخ مایل به بنفش می باشد و زمان گلدهی آن چهل یا شصت روز بعد از عید می باشد .این گل در مواجه شدن با باد تغییر رنگ می دهد. لاله واژگون، دارای خواص دارویی نیز می باشد که از پیاز آن برای درمان درد های روماتیسمی،کبدی و مفصلی استفاده می شود. در ناحیه علاوه بر لاله های واژگون منحصرالبفردش از طبیعت بکر،دشت سرسبز و چشمه های پر آب نیز بهره مند می باشد.

 پارک جنگلی خوانسار

-        پارک جنگلی خوانسار

این پارک یکی از جذاب ترین و زیباترین مکان های این خطه است و دارای وسعتی در حدود پانزده هکتار می باشد، همچنین چشمه های فراوانی به نام های چشمه شترخون، مرزنگوش و چشمه پیر درون آن جای دارند. در وسط این پارک زیبا، حوضچه های فراوانی دیده می شود که آب موجود در آن ها از "کوه سیل" سرازیر می شوند.

خانه ابهری

-        خانه ابهری

یکی از قدیمی ترین جاذبه های گردشگری این ناحیه خانه ابهری ها با قدمتی بیش از 220 سال می باشد. این آثار باستانی معماری اسلامی در دوران قاجار را نمایش می دهد و گچبری ها و نقاشی های دوران قاجاریه را در بر دارد. این بنای تاریخی توسط" حاج سید محمد باقر ابهری" ساخته شده است و در سال های اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است و در محله تاریخی و قدیمی رئیسان واقع شده است.

 بابا پیرترک

-        بابا پیرترک

شیخ ابا عدنان عارفی معروف در اواخر قرن 6 هجری دیده به جهان گشود و نخستین فردی بود که اسلام شیعه جعفری خوزستان، لرستان، اصفهان و نهاوند را پایه گذاری کرد. یکی از اجداد شاهان صفوی به نام "شیخ صفی الدین اردبیلی"  نزد وی کسب علم و فیض کرده است. در این مکان علاوه بر آرامگاه شیخ عدنان، شش تن از عارفان و مشایخ دیگر نیز به خاک سپرده شده اند.

غار دامنه ی خوانسار

-        غار دامنه ی خوانسار

این غار در جاده خوانسار به اصفهان قرار دارد و دارای 35 متر طول است و درون آن خشک می باشد. در نزدیکی این غار مکان دیگری به نام "غار برف" نیز وجود دارد، که در تمامی طول سال پوشیده از برف می باشد.

مسجد جامع خوانسار

-        مسجد جامع خوانسار

یکی از مساجد دیدنی و معروف خوانسار، مسجد جامع خوانسار می باشد. این مسجد در جنوب شرقی خوانسار واقع شده است و قدمت آن به حکومت صفویه می رسد.

خانه حبیبی ها

-        خانه حبیبی ها

این بنا که از گذشته ای پر افتخار خبر می دهد، یکی از خانه های تاریخی این خطه است. معماری کم نظیر همراه با سر در باشکوه، توجه هر بیننده را به خود جلب می کند. این خانه تاریخی به نام حسینیه حبیبی ها نیز شناخته می شود، زیرا در ایام محرم، مراسم عزای حسینی در این خانه برگزار می شود.

بقعه امامزاده سید احمد

-        بقعه امامزاده سید احمد

یکی از مکان های زیارتی خوانسار، بقعه " امامزاده جلیل القدر سید احمد سید محمد بن امام علی النقی"، که به شاهزاده احمد نیز معروف است می باشد. این بنا دارای گنبد 2 پوش می باشد که بر روی بقعه قرار دارد و دو مناره گلدسته در هر دو طرف گنبد قرار دارد. ضریح واقع در درون حرم، در سال 1363 هجری بنا شده است و آینه کاری دیوار های کنار ضریح تا سقف، چشم هر بیننده را مجذوب خود می کند.

تپه آریایی ها

-        تپه آریایی ها

تپه آریایی ها، یادگاری از زمان آریایی می باشد و قدمت آن به 8 هزار سال پیش بر می گردد. این تپه در فاصله ی 35 کیلومتری خوانسار و در روستای رحمت آباد قرار دارد. گفته می شود این تپه محل زندگانی افراد پیشین بوده است و از داخل به هم مرتبط هستند. در های سنگی خانه ها در میان تپه قابل مشاهده می باشد.

کوچه باغ های خوانسار

-        کوچه باغ های خوانسار

شهر خوانسار پوشیده از کوچه باغ های بسیار زیبا و چشم نواز می باشد. دیوار های خشتی و درختان سر به فلک کشیده آن ها منظره ای دلنشین و با صفا به این کوچه ها بخشیده است. صفائیه، چشمه آخوند، محله بالا، محله دوراه، پایتخت و مالگاه تنها بخشی از کوچه باغ های زیبای این ناحیه می باشند.

روستای دره بید

-        روستای دره بید

یکی از جاذبه های دیگر گردشگری خوانسار، روستای دره بید می باشد. وجود درخت های بید وحشی که سراسر این روستا را در برگرفته است، یکی از دلایل نام گذاری آن می باشد. بازدید از قلعه ای تاریخی و رمزآلود واقع در این روستا حتما به شما پیشنهاد می شود. قدمت این قلعه به دوره ی شاه عباس باز می گردد.

پارک ملی قمیشلو

-        پارک ملی قمیشلو

5/1 قرن پیش این مکان به عنوان قرق و شکارگاه اختصاصی فرزند ارشد ناصرالدین شاه قرار گرفته بوده است و ازچرای دام های بقیه افراد رعیا در این مکان ممانعت به عمل می آمده است، به همین دلیل به عنوان قدیمی ترین منطقه حفاظت شده دنیا به حساب می آید.

درون این پارک ملی علاوه بر گونه های جانوری، قلعه تاریخی قمیشلو و چندین آثار باستانی دیگر نیز وجود دارد.

امامزاده صالح خوانسار

-        امامزاده صالح خوانسار

کرامت این بزرگوار زبانزد عام و خاص می باشد. امامزاده صالح " صالح قصیر" یکی از فرزندان امام موسی کاظم می باشند. سید صالح قصیر اول، مدفون در خوانسار و سید صالح قصیر دوم در پشتکوه مدفون می باشد.

روستای دماب

-        روستای دماب

روستای تاریخی دماب،150 سال پیش توسط دو برادر به نام های صالح و محب آباد شده است و یکی از قدیمی ترین روستاهای آباد ایران می باشد. از جاذبه های گردشگری این روستا می توان به قلعه حاج حسن، کاروانسرای جلوگیر، قلعه سنگ و قلعه علی احمد اشاره کرد.