گردشگری سلامت

گردشگری سلامت

سالیانیست که در جهان گردشگری سلامت مطرح شده است. گردشگری سلامت امروزه توانسته جای خود را باز کند و سالانه رشد خوبی داشته باشد.

گردشگری سلامت

گردشگری سلامت یا همان توریسم درمانی به معنای استفاده از برخی خدماتی که به خوب شدن و یا افزایش سلامتی و همچنین بالا رفتن روحیه فرد بوسیله آب های معدنی و آب و هوا و ... منجر شود، را گردشگری سلامت می گویند. در گردشگری سلامت فرد بیشتر از 24 ساعت از محل سکونتش دور است. آب‌های گرم معدنی و لجن درمانی همراه با امکانات طبیعی نیز شامل مقوله‌ ی گردشگری سلامت است. در دنیای امروز با توجه به اینکه کشور ها اغلب صنعتی شده اند و درد های گوناگونی در روح و بدن انسان بیشتر شده است که اکثر به توریسم درمانی روی آورده اند.

تاریخچه گردشگری سلامت

گردشگری سلامت از زمان های بسیار قدیم، در واقع زمان یونان و زمان روم باستان گردشگری سلامت وجود داشته است. بعد از آن گردشگری سلامت به تعدادی از کشور های اروپایی و دیگر نقاط دنیا منتقل شده است. از زمان روم باستان برخی از افراد برای دوران فراغت و تفریح همچنین درمان روحی روانی به کنار رودخانه های آب معدنی سفر می کردند تا بتوانند بیماری روحی و جسمی خود را از این طریق درمان نمایند. جالب است بدانید از آب گرم در زمان های قدیم به منظور آرامش گرفتن و تجدید قوای جسمی و روحی انسان، افراد از آن استفاده می کردند.

در واقع در کشور انگلستان توسعه و پیشرفت اقامتگاه ها در کنار دریا بر این اساس اتفاق افتاد که آب درمانی برای جسم و روح انسان بسیار مفید واقع شده است و نتایج مطلوبی را از روش گردشگری سلامت دریافت نموده اند.

در شهرهایی همچون بادن، لاسانه، موریتس و اینترلاکن در سوییس، بادن و ویسبادن در آلمان، وین در اتریش و بوداپست در مجارستان مردم از آب ‌های معدنی به منظور درمان بیماری‌ هایی همانند رماتیسم، عفونت‌ های پوست و سوء هاضمه استفاده می‌نمودند. در آمریکا  اکثر مردم به چشمه های آب گرم که اقامتگاه هایی در کنار دریا بودند، سفر می کردند. یکی از قدیمی ترین چشمه های آب گرم کشور آمریکا ساراتوگا نام دارد که تقریبا این چشمه حدود 200 سال قدمت دارد و یکی از بهترین و بزرگترین چشمه های آب گرم امریکا به شمار می آید. از دیگر چشمه های آب معدنی می توان به ایالات فیلادلفیا و ویرجینیا اشاره نمود.

با گذشت زمان گردشگری سلامت بر پایه استفاده از آب های معدنی معنای گسترده ای پیدا کرده است. امروزه مفهوم گردشگری سلامت پیشرفته تر شده است و انواع خدمات پزشکی شامل این مفهوم نیز می شود.

گردشگری

اهداف گردشگری سلامت درکشور جمهوری اسلامی ایران

  • ناباروری
  • دندان پزشکی
  • جراحی قلب، چشم و جراحی پلاستیک
  • بیماری‌های مرتبط با سرطان
  • گردشگری در آب‌ های شفا بخش

کشور‌های مبدا گردشگری سلامت به ایران

افغانستان، کویت، ترکیه، لبنان، بحرین، سوریه، ترکمنستان، عرق، آذربایجان کشور هایی هستند که برای گردشگری سلامت به کشور جمهوری اسلامی ایران سفر می کنند و کشور جمهوری اسلامی ایران در طی سال های اخیر پیشرفت چشمگیری در این زمینه داشته است و موفقیت های زیادی را در این حوزه بدست آورده اند.

زیر شاخه های گردشگری سلامت

1- گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

از حساس ترین زیر شاخه های گردشگری سلامت می توان به گرشگری پزشکی اشاره نمود. در واقع این سفر برای معالجه بیماران و یا تقریبا می توان بیان نمود برای عمل جراحی و یا چک آپ در بیمارستان های کشور هایی با خدمات پزشکی پیشرفته و هزینه های درمانی تقریبا بالا صورت می گیرد. این نوع گردشگری از حساس ترین گردشگری ها به شمار می آید، زیرا رابطه مستقیمی با جان و سلامت افراد دارد. جالب است بدانید گردشگری درمانی در اکثر کشور های دنیا به عنوان یک شغل برای کسب درآمد استفاده می شود و از آن درآمد زایی می نمانید. 

ناگفته نماند که هر کشوری باید دارای پزشکان با تجربه، سابقه علم پزشکی بالا، دارای زیرساخت ‌های درمانی و نظارتی، دارای بیمارستان‌ و کلینیک ‌های استاندارد و معتبر، تجهیزات پزشکی کاملا به روز ، وجود قوانین و نظارت‌های پزشکی از اجزای زیرساخت ‌های مهم درمانی یک کشور به حساب می آید، بلکه کشور دارای این زیر ساخت ها بتواند در گام بعدی اضافه نمودن خدمات اقامتی و گردشگری شروع به فعالیت در زمینه گردشگری سلامت نماید. حائز اهمیت است که بیان شود، کشور جمهوری اسلامی ایران سابقه پزشکی بسیار زیادی دارد و در این زمینه یکی از کشور های برجسته به شمار می آید.

گردشگری سلامت چیست؟

2-گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism)

گردشگری طبیعت درمانی به معنای سفر درمانی به مرکز هایی که منابع و خدمات طبیعی همچون چشمه های آب گرم، آفتاب درخشان، ماساژ طبیعی، لجن طبیعی، دریاچه نمک و .... دارد و  براساس نظارت پزشک صورت می گیرد. کشور جمهوری اسلامی ایران دارای طبیعتی با انوع مختلف خدمات و منابع درمانی است و افراد توانسته اند در کنار این مراکز درمانی طبیعی اقامتگاه هایی را برای بیماران و توریست ها در ساخته اند.

گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

در گردشگری تندرستی گردشگر برای دست یابی به آرامش این سفر را انجام می دهد. افرادی که این نوع از گردشگری را انجام می دهند در واقع هیچ گونه علائم و نشانه های جسمی از بیماری را ندارند. بلکه تنها روح و روان آن ها بیمار شده است. این افراد می خواهند از شلوغی و تنش ها و آلودگی های داخل شهر دور بمانند. در ایران بیشتر از هزار چشمه آب گرم وجود دارد که برای آب درمانی از آن ها استفاده می شود.

گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران

گردشگری سلامت در ایران هنوز در میان مردم جایگاه خود را پیدا نکرده است با این که گردشگری سلامت در ایران خدمات بالایی دارد و هزینه آن نسبتا ارزان است ولی هنوز افراد از آن استقبال زیادی نکرده اند. ایران رقیب های همچون اردن و دبی دارد. جالب است بدانید کشور اردن از توریسم درمانی سالانه حدود 500 میلیون دلار درآمد دارد. همچنین کشور دبی از سال های قبل شهر های سلامت را در کشور خود تاسیس نموده است و با تعدادی از دانشگاه های معتبر جهان برای پیشرفت و توسعه شهر ها قرارداد بسته است.

کشور امارات در سال 2010 از توریسم پزشکی درآمدی حدود 7 میلیارد درهم بدست آورده است. کشور ایران 12 هزار بیمار خارجی در سال 1383 معالجه نموده است که در سال 1384 به 17500 نفر رسیده است و رشد تقریبا زیادی داشته است.