13 جاذبه شگفت انگیز

13 جاذبه شگفت انگیز

جاذبه های گردشگری ایران بسیار زیاد است که سالانه توریست ها و گردشگران بسیار زیادی از خارج کشور به دیدن بناهای تاریخی کشور ایران می آیند.


جاذبه های گردشگری ایران بسیار زیاد است که سالانه توریست ها و گردشگران بسیار زیادی از خارج کشور به دیدن بناهای تاریخی کشور ایران می آیند. کشور ایران دارای شهر های تاریخی زیادی می باشد که بناهای بسیار دیدنی و شگفت انگیزی را دارد. در این مقاله سعی داریم 13 جاذبه گردشگری فوق العاده زیبا و جذاب کشور ایران را برای شما عزیزان معرفی نماییم.

میدان نقش جهان

1-میدان نقش جهان

یکی از شهر های بسیار زیبا و تاریخی کشور ایران شهر زیبای اصفهان است. این شهر زیبا دارای بناهای تاریخی با معماری های شگفت انگیزی است که در دوران صفوی ساخته شده اند. در آن زمان شاه عباس به دلیل پایتخت بودن اصفهان و اهمیت بسیار بالای آن این بناها را ساخته است. میدان نقش جهان در مرکز شهر اصفهان واقع شده است و در اطراف آن بناهای تاریخی همچون عال قاپو، مسجد امام و یا همان مسجد شاه، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه  وجود دارد. همچنین شایان ذکر است که بیان شود علاوه بر این بناهای تاریخی زیبا بیش از صد حجره در اطراف این میدان زیبا واقع شده است که مردم این شهر در این غرفه ها صنایع دستی اصفهان را عرضه می نمایند. از تمامی نقاط دنیا برای دیدن جاذبه های گردشگری اصفهان به این شهر تاریخی سفر می کنند. همچنین جالب است بدانید که اکثر مذاکرات و قرارداد های بین دولتمردان ایرانی و خارجی در میدان نقش جهان انجام شده است. برای تماشای جاذبه های گردشگری اصفهان می توانید از تورهای اصفهان، سایت کوچی نو بلیط تهیه نمایید و به این شهر زیبا سفر نمایید.

سی و سله پل

2-سی و سه پل

یکی از زیبا ترین و شگفت انگیز ترین جاذبه های دیدنی اصفهان که به دوره سلطنت شاه عباس صفوی باز می گردد، سی و سه پل است. این پل در ابتدای قرن یازدهم هجری قمری و در سال 1008 قمری بنا شده است و طول سی و سه پل 295 متر و عرض 14 متر است که دارای 33 دهانه می باشد. جالب است بدانید که این پل به نام پل الله وردی خان نیز معروف است که بر روی رودخانه زاینده رود واقع شده است. سی و سه پل دارای معماری فوق العاده زیبایی است که در زمان صفویان در این بنای تاریخی زیبا جشن آب پاشان و خاج شویان ارامنه برگزار می شده است.

مسجد جامع اصفهان

3-مسجد جامع اصفهان

مسجد جامع اصفهان در قرن دوم هجری قمری بنا شده است که به عنوان یکی از جاذبه های گردشگری مذهبی اصفهان شناخته شده است. این مسجد نمونه بسیار زیبا و منحصر به فردی از معماری مسجد ها تا قرن 12 است. معماری این مسجد به دوره سلجوقیان باز می گردد. به مسجد جامع اصفهان، مسجد جمعه نیز می گویند. باستان شناسان با بررسی های لازم کشف نموده اند که آثاری در این مسجد وجود دارد که به دوران آل بویه  قرن سوم هجری مربوط است. همچنین آثار قبل از اسلام نیز پیدا شده است.

مسجد جامع اصفهان یکی از ابتدایی ترین سازه های اسلامی اس که چهار ایوان کاخ های ساسانی را وارد معماری اسلامی نموده است.الگوی این مسجد برگرفته از مسجد عربی است که با بنا نهادن چهار ایوان در چهار ضلع مسجد یک سبک جدیدی را ایجاد نمودند و به مسجد ایرانی معروف شده است. تزئینات گوناگونی از دوره های تاریخ ایران در معماری این مسجد کار شده است که می توان به طاق های چشمه ای، ایوان های چهارگانه، سردرها، جرز های آجری اشاره نمود. معماری این مسجد الگویی برای ساخت دیگر مساجد ایران است.

چهل ستون

4- چهل ستون

همه ی ما از زیبایی منحصر به فرد کاخ چهل ستون شنیده ایم. این کاخ زیبا در دوران صفوی در شهر زیبا اصفهان ساخته شده است. در واقع چهل ستون قسمت کوچکی از باغ وسیع جهان نما است که در دوران حکومت شاه عباس اول، کوشکی به عنوان اولین قدم کاخ چهل ستون ساخته شد. این باغ زیبا مساحتی تقریبا 67 هزار متربع دارد که در زمان حکومت شاه عباس دوم به اتمام رسید. در ساختمان اصلی این کاخ تغییرات کلی داده شد که تالار آینه، تالار 20 ستون و دو اتاق بزرگ شمالی و جنوبی تالار آینه، ایوان های طرفین سالن پادشاهی و حوض بزرگ در مقابل تالار و همه ی تزئینات نقاشی و آیینه کاری و کاشی کاری به آن اضافه شد.

جالب است بدانید که کاخ چهل ستون از باغ های باقی مانده از دوران صفوی در شهر اصفهان است که سالانه افراد زیادی از دیدن آن لذت می برند. تالار اصلی کاخ چهل ستون دارای نقاشی های است که وقایع تاریخی اکثر دوران ها را می توان مشاهده نمود. در واقعاین بخش به معمان های خارجی و شخصیت های کشور های دیگر اختصاص داشته است.

کاخ چهل ستون در مقابل حوض بزرگی واقع است که دور تا دور آن را فضای سبز بسیار زیبا و دلنشینی فرا گرفته است.  شایان ذکر است که بیان شود برخی از کاشی کار های این کاخ بزرگ و زیبا برداشته شده است و در موزه کشور های غربی نگهداری می شود، اما خود این کاخ در حال حاضر در شهر اصفهان وجود دارد. چهل ستون دارای معماری بسیار زیبایی است که ساعت ها می توانید محو تماشاای این معماری، رنگ ها و کاشی کاری های آن شوید و لذت ببرید. اگر می خواهید به شهر زیبا اصفهان سفر کنید و از جاذبه گردشگری چهل ستون دیدن نمایید کافیست به وب سایت کوچی نو مراجعه نمایید و ارزان ترین بلیط را تهیه نمایید.

5-تخت جمشید

یکی دیگر از شهر های زیبا و تاریخی کشور ایران شهر زیبای شیراز است. شاید با شیندن نام شیراز شما هم تخت جمشید را به یاد بیاورید بنایی زیبا و تاریخی که در زمان دوران سلطنت هخامنشیان بنا شده است. تخت جمشید که به پرسپولیس نیز معروف است پایتخت ایران در زمان حکومت هخامنشیان بوده است. قبل از میلاد در سال 518 تخت جمشید به عنوان پایتخت هخامنشیان در پارسه شروع شد. تخت جمشید در استان فارس در شمال شرقی شهر زیبا شیراز قرار دارد که بنیان گذار این بنای تاریخی داریوش بزرگ بوده است. پس از داریوش پسرش خشایار شاه و نوه اش اردشیر شاه در پیشرفت و توسعه این بنای تلاش های بسیار زیادی نموده اند.

بعد از گذشت سال های زیادی از حمله اسکندر و اعراب، مردمی از نزدیکی خرابه های پارسه می گذشتند که تصاویر حکاکی شده ای را در تخت شاهی دیدند و مردم آن زمان نمی توانستند خط میخی را بخوانند فکر میکردند این همان اورنگ جمشید در شاهنامه فردوسی است. و از آن جا به بعد نام آن مکان را تخت جمشید نهادند. اما با ورود باستان شناسان به این مکان و مشاهده خط میخی کتیبه ها متوجه شدند که نام اصلی این مکان همان پارسه است. شهر زیبا شیراز دارای جاذبه های گردشگری بسیار زیادی است که به راحتی می توانید با مراجعه به وب سایت کوچی نو ارزان ترین بلیط را تهیه نمایید و از دیدن جاذبه های این شهر تاریخی دیدن نمایید.

حافظیه

6- مقبره سعدی و حافظ

مقبره دو شاعر بزرگ و نام آور ایران در شهر زیبا شیراز است. تالار حافظیه در دوران حکومت زندیه ساخته شده است که مساحتی تقریبا دو هکتار دارد و دارای دو صحن شمالی و جنوبی است . این تالار 56 متر طول و 8 متر عرض دارد و از 20 ستون سنگی با ارتفاع 5 متر بنا شده است.

مقبره سعدی و یا همان سعدیه در کنار باغ دلگشا در انتهای خیابان بوستان و در دامنه کوه در شمال شرق شیراز واقع شده است و در اطراف این آرامگاه مقبره های بزرگانی همچون شوریده ی شیراز وجود دارد که خود آن مرحوم وصیت نموده است که در این مکان دفن شود.

 آرامگاه شاه‌چراغ

10-آرامگاه شاه‌چراغ

شهر زیبا شیراز دارای مسجدی به نام شاهچراغ است که آرامگاه پسر بزرگ امام موسی کاظم، احمد بن موسی کاظم است. آرمگاه شاهچراغ یکی از زیباترین مساجد کشور ایران است که دارای فضای داخلی آیینه کاری شده بیسار زیبایی است. جالب است بدانید که احمد بن موسی کاظم در راه خراسان برای پیوستن به برادر خو توسط مامون در شهر شیراز به قتل رسیده است. ناگفته نماند که این مسجد در دوره اتابکان در استان فارس بنا شده است. اما شکل فعلی این مسجد به مربوط به دوره قاجار است. خط های زیبای فارسی و عربی زیبایی آیینه کاری و کاشی کاری فضای داخلی مسجد شاهچراغ را چندین برابر نموده است. اگر به شهر زیبا شیراز سفر کردید، بازدید از این جاذبه گردشگری شیراز را فراموش نکنید.

یزد

7-یزد

یکی از شهر های کویری ایران شهر یزد است که در 270 کیلومتری جنوب شرق اصفهان قرار دارد. این شهر در زمان های قدیم مرکز مهمی برای مذهب زرتشتیان بوده است. در تیرماه سال 1396 شهر یزد به دلیل معماری و بافت تاریخی و سنتی دست نخورده آن در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یکی از مهم ترین و منحصر به فرد ترین ویژگی های شهر یزد معماری بی نظیر آن است. همچنین جالب است بدانید که بزرگ ترین قنات دنیا در شهر یزد واقع است. قنات ها، بادگیر ها و مناره ها و همچنین گنبد ها از ویژگی های بارز شهر یزد به شمار می آیند. بادگیر ها برای گرفتن جریان باد و خنک کردن فضای ساختمان ها مورد استفاد قرار می گیرد. شهر کویری و تاریخی با معماری بی نظیر یزد یکی از زیبا ترین شهر های ایران است که با وارد شدن به این شهر زیبا محو تماشای خانه های گنبدی شکل آن خواهید شد. برای سفر به شهر یزد بهترین و ارزان ترین تور یزد را می توانید از وب سایت کوچی نو تهیه نمایید.

 کاشان

8- کاشان

شهر کاشان معروف به شهر دارالمومنین است که دارای 7500 سال قدمت است. جالب است بدانید که باستان شناسان معتقد هستند که شهر کاشان یک تمدن پیش از تاریخ است. این شهر یکی از زیبا ترین و تاریخی ترین شهر های ایران است. از مراسمات سنتی شهر کاشان می توان به گلاب گیری و قالی شویی اشاره نمود. برخی از جاذبه های گردشگری کاشان عبارتند از مدرسه ی آقا بزرگ، خانه طباطبایی ها و خانه بروجردی و ...

سالانه افراد بسیار زیادی از مردم در فصل اردیبهشت ماه به این شهر زیبا سفر می کنند تا در مراسم گلاب گیری شرکت نمانید و با نحوه گلاب گیری، گلاب کاشان آشنا شوند. برای سفر به شهر زیبا کاشان و بازدید از مراسم قالی شویی و گلاب گیری می توانید بلیط خود را با ارزان ترین قیمت از وب سایت کوچی نو تهیه نمایید.

حرم امام رضا

9- حرم امام رضا

شهر مشهد یکی از مذهبی ترین و شهر زیارتی کشور ایران است و این شهر دومین شهر پرجمعیت کشور ایران است. سالانه افراد بسیار زیادی ازتمامی نقاط دنیا به این شهر زیارتی سفر می کنند تا به زیارت امام هشتم، امام رضا (ع) بیایند. جالب است بدانید که مسجد بالاسر و مسجد گوهر شاد از بناهای پیوسته به حرم امام رضا هستند که دارای اهمیت بسیار زیادی هستند.

وسعت حرم امام رضا در زمان های گذشته  حدود 12 هزار متر مربع است و اکنون وسعت این حرم و این مکان زیارتی تقریبا یک میلیون متر مربع است. همچنین شایان ذکر است که بیان شود برخی از ساختمان های حرم امام رضا از دوره صفویان مخصوصا دوره سلطنت صفویان است. شهر مشهد در تمامی روز های سال دارای توریست و مسافران زیادی اما در زمان تولد امام رضا (ع) شهر زیارتی خیلی شلوغ است.

برای سفر کردن به شهر زیارتی و تفریحی مشهد می توانید از وب سایت کوچی نو فهرست تور ارزان مشهد را مشاهده نمایید و با توجه به بودجه و مدت اقامت خود یکی از تور ها را انتخاب نمایید و با خیالی آسوده سفر نمایید.

 بازار

11-بازار

بازار در ایران یک مکانی برای تجارت افراد به شمار می آید و نشنان دهنده زندگی فرهنگی و اجتماعی هستند و از نظر شکل ظاهری و به شهر های کمک شایانی نموده اند و از مهم ترین مکان های هر شهر به حساب می آیند، زیرا اکثر تجارت مردم از بازار است.

برج میلاد

12-برج میلاد

برج میلاد در استان تهران و در شمال غربی این شهر واقع شده است. تهران پایتخت کشور جمهموری اسلامی ایران است. ارتفاع این برج 435 متر است و بلند ترین برج کشور ایران به شمار می آید. همچنین جالب است بدانید که ششمین برج بلند مخابراتی دنیا است. برج میلاد با ارتفاع بسیار بالایی که دارد از اکثر نقاط شهر تهران قابل مشاهده است. این برج از 5 قسمت تشکیل شده است که عبارتند از : شالوده، لابی، بدنه اصلی برج، سازه ی راس  و دکل.

از تمامی دنیا برای بازدید برج میلاد به شهر تهران سفر می نمانید. شما عزیزان هم می توانید برای بازدید از بلند ترین برج ایران از وب سایت کوچی نو ارزان ترین بلیط به تهران را تهیه نمایید و با خیالی آسوده سفر نمایید.

 رشته کوه البرز

13-رشته کوه البرز

بلند ترین کوه البرز، کوه دماند است که دارای ارتفاع 5610 است. رشته کوه البرز از مرز آذزبایجان تا سراسر ساحل جنوبی دریای خزر و تا منطقه خراسان ادامه دارد. دامنه های البرز و دره های آن از تفریحگاه های استان هایی همچون تهران، زنجان، کرج، قزوین، سمنان به شمار می آید. قله های بسیار زیادی در این رشته کوه موجود است که هر سال کوهنوردان بسیار زیادی این قله ها را فتح می کنند به قله هایی همچون علم کوه، خلنو، آزادکوه، شاه البرز، سیلان، وروشت، دوبرار، توچال، پهنه حصار اشاره نمود. همچنین مهم ترین رود های دامنه های شمالی البرز عبارتند از: سفید رود، دامنه های جنوبی کرج و جاجرود.