تهران در یک نگاه

تهران در یک نگاه

یکی از جذاب ترین و پربازدید ترین مکان ها در ایران، استان تهران می باشد. بازدید از تهران حتما در برنامه ی ایرانگردی توریست ها ی خارجی قرار دارد. از نظر تاریخ نویسان، پیش از اسلام روستایی به نام تهران وجود داشته است که بعد از معرب شدن آن به طهران تبدیل شده است. املای این واژه در زمان جنبش مشروطه به تهران بازگردانید.


یکی از جذاب ترین و پربازدید ترین مکان ها در ایران، استان تهران می باشد. بازدید از تهران حتما در برنامه ی ایرانگردی توریست ها ی خارجی قرار دارد. از نظر تاریخ نویسان، پیش از اسلام روستایی به نام تهران وجود داشته است که بعد از معرب شدن آن به طهران تبدیل شده است. املای این واژه در زمان جنبش مشروطه به تهران بازگردانید.

محله های تهران

تهران در زمان قدیم 4 محله به نام های عودلاجان، بازار، چاله میدان و سنگلج داشته است. همچنین محله های خانی آباد، ارگ، پامنار، پاچنار،گود عرب ها ، تجریش، فرحزاد، نازی آباد، طرشت و تهران پارس در دوره ی ناصرالدین شاه اضافه شدند.

این محله های قدیمی به وسیله گذر ها به هم متصل می شدند. نام تعدادی از  این گذر های قدیمی هنوز بر سر زبان ها می باشد، مثل گذر مروی، گذر امامزاده یحیی، گذر مهدی موش و گذر نوروزخان. این محله ها بی دلیل نام گذاری نمی  شدند، به طور مثال محله منیریه از نام منیر السلطنه که مادر کامران میرزای قاجاری بوده است و محله ای اعیان نشین بوده است برگرفته شده است. محله ی پول چوبی به دلیل وجود خندق های پر آبی از دروازه شمیران از رد شدن از آن ها استفاده میشده است گرفته شده است. تا سال 1395، تهران دارای 376 محله بوده است.

میدان بهارستان تهران

میدان های تهران

در دوره ی قاجار تهران دارای میدان های بهارستان، ارگ، پاقاپق، توپخانه بوده است. در سال های بعد 12 میدان توسط طراحان فرانسوی، آلمانی، دانمارکی و چک بنا شد.

مردم تهران

زبان مردم شهر تهران فارسی است و گویش کنونی تهران از زمان قاجار به وجود آمده است. بیش از نصف مردم تهران در دو نسل پیش به پایتخت مهاجرت کرده اند. آذربایجانی های تهران، پس از فارسی زبان ها بیشترین جمعیت آن را تشکیل می دهند. مازندرانی ها، قوم سوم هستند.

جشن نوروز، خانه تکانی، هفت سین، شب یلدا و فال حافظ از رسوم قدیم الایام تهران می باشد. شیرینی های مانند خاتون، پنجره ای و رشته به رشته برای سال نو در این شهر پخته می شد.

بازار تجریش تهران

مراکز خرید تهران

در گذشته، هر قسمت از تهران برای خرید یک نوع جنس و وسیله مناسب بوده است، اما با گسترش شهر و ساخت انواع پاساژهای مدرن و مراکز خرید، امکان خرید در همه جای این شهر ممکن شده است. شانزلیزه، بازار تجریش، مرکز خرید قائم، بازار بزرگ تهران، مراکز خرید سنتر، ونک، تیراژه، مهستان، کوروش، پاسداران، هایپر استار، ایرانیان و... از مراکز معروف تهران می باشند.

پارک های تهران

بزرگ ترین پارک های تفریحی ایران، در تهران قرار دارند. برای داشتن تفریحی ارزان و مفرح ، حتما بازدید از پارک های تهران به شما پیشنهاد می شود. از جمله مهم ترین پارک های تهران می توان به پارک های : تهران، ملت، لاله، پردیسان، آب و آتش، طالقانی، شهر، قیطریه، نیاوران، جمشیدیه، آزادگان، جوانمردان، ولایت، کوهسار اشاره کرد.

کاخ اختصاصی تهران

جاذبه های تاریخی و فرهنگی

مجموعه ای از جاذبه های گردشگری- فرهنگی و اشیای تاریخی از سراسر ایران، در پایتخت جمع آوری شده است. به همین دلیل تهران را  شهر موزه های ایران نیز می نامند.

موزه های : ملی ایران، ملی فرش،جواهرات ملی، هنر های معاصر، پست و تلگراف، رضا عباسی، موسیقی و مجموعه کاخ های سعد آباد از جمله مهم ترین موزه های شهر تهران می باشند.

کوه نوردی در تهران

شهر تهران درون دره قرار دارد و در قدیم به اسم "طه ران" به معنای شهری میان کوه ها نام داشت. به همین دلیل تهران ، یکی از گزینه های مناسب برای اهل ورزشکاران به ویژه، ورزش کوه نوردی می باشد. از کوه های معروف این ناحیه می توان به درکه،کلکچال، تله کابین توچال، ولنجک، دربند و دارآباد اشاره کرد.

طبیعت تهران

این واقعیت تلخ وجود دارد که تهران شهری با ترافیک، شلوغ و آلودگی هوا می باشد، اما همین شهر بزرگ مکان های دیدنی و چشم نوازی دارد که می تواند ما را از چهره سیاه شهر به طبیعت سرسبز ببرد. در اطراف تهران، کناره های کوه ها، باغات و دره های سرسبزی وجود دارد که از جمله مکان های چشم نواز برای مردم و گردشگران می باشند. از جاذبه های طبیعی پایتخت می توان به دره دو چناران واقع در شمال غربی فرحزاد،روستای سنگان، کردان، کشار، وزباد، آبشار سنگان در انتهای جاده کن-سولقان، اوشان و فشم، چالوس، اوین درکه که یکی از معروف ترین آن ها می باشد، را می توان نام برد.

بزرگراه همت تهران

مراکز مذهبی تهران

در تهران مکان های مذهبی برای افرادی که خلوتگاهی به دور از دنیای مادی می خواهند نیز وجود دارد.  از مکان های مذهبی موجود در تهران می توان به امامزاده صالح(ع)، شاه عبدالعظیم حسنی(ع)، امام زاده سید ناصرالدین، امام زاده اکبر(ع) اشاره کرد. زیارت گاه ، همیشه مختص ایام سوگواری نیست، بلکه در لحظه سال تحویل و یا  اعیاد مذهبی، برنامه های شاد و متنوعی برای خانواده ها برگزار می شود که می توانند اوقات خوشی را در یک مکان مقدس در کنار یکدیگر داشته باشند.

سینما های تهران

در سال های اخیر سینما ها ، مراکز فرهنگی و پردیس های سینمایی مختلفی در تهران احداث شده است. از نمونه های این اماکن برای دوستاداران تماشای فیلم در سینما می توان به سینماهای آزادی، استقلال، فرهنگ، آفریقا، موزه سینما و پردیس ملت اشاره کرد.

سوغات تهران

تهران دارای سوغات زیادی می باشد که از جمله می توان به موارد زیر اشاره نمود:  انواع توت، آلوچه و لواشک ترش و ملس دربند، سبزی کوهی، سیب دماوند، نقاشی روی چرم، سوهان ری، فرش و جیجیم شمیران. لازم به ذکر است از مرکز های خرید رنگارنگ تهران دست خالی بر نمی گردید.

غذای محلی تهران

دمی بلغور جو، قورمه سبزی، سرگنجشکی،خورش قیمه و آش رشته از جمله غذای محلی شهر تهران می باشند.

اینفوگرافی تهرانگردی- تهران

سخن آخر

در این مقاله ما تلاش کردیم که بتوانیم گوشه ای از فرهنگ و دیدنی های تهران را به شما عزیزان معرفی کنیم.گردشگری در تهران می تواند برای شما و خانواده تان بسیار لذت بخش و به یاد ماندنی باشد، همچنین شما می توانید با توجه به زمان و بودجه ای که در نظر گرفتید، و انتخاب یک جاذبه گردشگری تهران، لحظات به یاد ماندنی و خوشی را برای خود و خانواده خود رقم بزنید.