پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره

پارک جنگلی النگدره یکی از زیباترین پارک هایی است که در چهار فصل سال زیبایی مخصوص به خود را دارد، مخصوصا در فصل پاییز که زیبایی این جنگل وصف شدنی نیست. شاید به علت همین زیبایی خاص در فصل پاییز می باشد که به نام بهشت پاییزی گرگان معروف می باشد


پارک جنگلی النگدره یکی از زیباترین پارک هایی است که در چهار فصل سال زیبایی مخصوص به خود را دارد، مخصوصا در فصل پاییز که زیبایی این جنگل وصف شدنی نیست. شاید به علت همین زیبایی خاص در فصل پاییز می باشد که به نام بهشت پاییزی گرگان معروف می باشد. این پارک از مشهورترین جاذبه های گردشگری و طبیعی ایران می باشد. در این پارک امکانات رفاهی خوبی برای مسافرین و گردشگران تعبیه شده است.

پارک جنگلی النگدره در جنوب غربی گرگان و نزدیک پارک معروف ناهارخوران می باشد. این پارک به وسعت 185 هکتار می باشد و جز پارک های شاخص کشور محسوب می شود. به دلیل وجود رودخانه ای درون این پارک و درختان انبوه و سر به فلک کشیده ، این پارک دارای هوای بسیار دلچسب و خنک می باشد. در هر فصل از سال این پارک جنگلی بسیار زیبا می باشد، اما در فصل پاییز جلوه ای ویژه و هزاررنگ به خود می گیرد.

تاریخ پارک جنگلی النگدره

این جنگل بسیار قدیمی در نزدیکی شهر گرگان قرار دارد. در قسمتی از این جنگل، مجموعه آثار باستانی به نام محوطه النگدره شناخته می شود، وجود دارد. این محوطه مربوط به دوران پس از اسلام می باشد و در ضلع شمالی جنگل وجود دارد، اما متاسفانه عکسی از آن در دسترس نمی باشد.

پارک 800 النگدره

دیدنی ها و تفریحات پارک جنگلی النگدره

-         جاده سلامت

راه رفتن در جاده ی سر سبز شمال ، چشم انداز زیبا با رنگ های متنوع، هوای پاک و بی نظیر می تواند حال آدم را خوب و به او انرژی زیادی بدهد. مسیری چوبی در امتداد جنگل کشیده شده است تا هم به زیبایی آن بیافزاید و هم ایمنی آن را تکمیل نماید. مسئولین این ناحیه، برای راحتی بیشتر گردشگران در روزهای زوج  از ساعت 6 صبح تا 6 عصر عبور و مرور ماشین ها را به این منطقه ممنوع کرده اند تا مسافرین بتوانند با ایمنی کامل و بدون استرس به تفریح بپردازند.

-         رودخانه قلاشی

صدای دلنشین رودخانه در دل جنگل باعث ایجاد نشاط و خنکای خاصی می شود. اگر پیاده روی خود را تا میانه های جنگل ادامه دهید حتما شاهد رودخانه قلاشی با 3 چشمه کناری اش خواهید بود.

-         گشت و گذار در النگدره

برای داشتن سفری خاطره انگیز و با نشاط، حتما وسایل پیک نیک ، خوراکی و تنقلات و بساط کباب را با خود همراه داشته باشید تا روزی به یاد ماندنی در این جنگل زیبا داشته باشید. فراموش نکنید هنگام برپایی آتش به درختان و طبیعت آسیبی نرسانید. برای لذت بردن از سفر می توانید از بازی هایی مانند بدمینتون، والیبال و ... بهره ببرید. در قسمت هایی در این پارک جنگلی فضایی برای بازی کودکان و ورزش تعبیه شده است و با مراجعه به آن ها می توانید خاطره ای به یاد ماندنی برای فرزندان تان رقم بزنید.

به شما توصیه می شود حتما از این جلوه های زیبای طبیعت عکس های به یاد ماندنی را ثبت کنید تا خاطره زیابی آن همیشه در ذهن شما حک شود.

 النگدره

بعضی از امکانات پارک جنگلی النگدره

از امکانات این پارک جنگلی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

نمازخانه، جاده آسفالت، زمین ورزش، پارک کودکان، باربیکیو، منطقه کمپینگ، ماشین های برقی برای گشت در پارک و گشت نیروی انتظامی .

آیا در پارک جنگلی النگدره می توان اقامت نمود؟

برای بهره بردن از هتل و یا مهمان خانه می توانید در گرگان اقامت گزینید، زیرا در پارک النگدره مکان خاصی برای ماندن وجود ندارد، مگر اینکه از منطقه کمپینگ برای شب مانی استفاده کنید.

 جنگلی النگدره

بهترین فصل سفر به پارک النگدره

بسیاری از اهالی گرگان برای داشتن هوای خنک تر به این مکان پناه می آورند، زیرا این پارک جنگلی 10 درجه خنک تر از دیگر مناطق شهر می باشد.

پارک جنگلی النگدره در فصل های تابستان و بهار دارای آب و هوای مطبوع و خنک می باشد و مانند دیگر نقاط شمال، سبز و پر درخت می باشد. فصل پاییز در این منطقه، پادشاه تمام فصل هاست، همچنین در فصل زمستان در صورتی که بارش برف داشته باشیم، پاتوق برف بازی گرگانی ها می باشد.

راه های دسترسی به پارک جنگلی النگدره

برای رسیدن به پارک النگدره، ابتدا باید به استان گلستان بروید، در 5 کیلومتری جنوب غربی شهر گرگان، از طریق بلوار ناهارخوران، خود را به این منطقه برسانید. در امتداد این بلوار به تابلویی می رسید که شما را به پارک النگدره راهنمایی می کند.

نکته حائز اهمیت این است که ورود وسایل نقلیه در روزهای زوج امکان پذیر نیست. شما می توانید خودرو خود را در پارکینگ پارک نمایید و به وسیله ماشین های برقی و یا پیاده روی، درون پارک گشتی بزنید.

جاذبه های دیگر اطراف پارک النگدره

اگر وقت اضافی بعد از بازدید از پارک جنگلی داشتید می توانید به مناطق اطراف نیز سر بزنید. در فاصله 10 کیلومتری این پارک، جنگل ناهارخوران وجود دارد، همچنین روستای زیارت در فاصله ی 15 کیلومتری آن قرار دارد. مسیر های جنگل ناهارخوران و روستای زیارت، در امتداد پارک جنگلی قرار دارند و از مسیر بلوار ناهارخوران قابل دسترسی هستند.

پارک جنگلی النگدره گرگان

پوشش گیاهی جنگل النگدره

پوشش های گیاهی فراوانی در این جنگل وجود دارد که از مهم ترین آن ها می توان به درختان و گیاهان انجیلی، توسکا، ممرز، بید، بلوط، لرگ، افرا، خردمندی و شیرادار اشاره کرد.

یکی از دغدغه های موجود در پارک النگدره

در سال های اخیر تعداد بازدید کنندگان و گردشگران از این منطقه افزایش چشم گیری داشته است بصورتی که بیشتر مسافران بازدید از این پارک را یکی از برنامه های سفر خود قرار می دهند. برآورد مسافر در ایام پیک سفر ،در حدود 7 الی 8 هزار نفر می رسد. این تعداد بازدید کننده به یکی از عوامل به وجود آمدن دغدغه و نگرانی کارشناسان و دوستاداران طبیعت تبدیل شده است. تعداد بازدید کنندگان در بیشترین حالت 2000 نفر می باشد، که مقداری که گفته شد خیلی بیشتر از این می باشد و این امکان وجود دارد که جنگل امکان بازیابی خود را نداشته باشد. به همین خاطر مسوولان شهر گرگان باید توجه بیشتری به این پارک زیبا داشته باشند تا بتوان این گنجینه طبیعی ایران را حفظ شود.