سفرنامه تور ماکو چالدران ارومیه + کاملترین راهنمای سفر

استان آذربایجان غربی و شهر ارومیه یکی از شهر‌های سردسیر ایران است. این استان هر ساله گردشگران زیادی را به سمت خود جذب می‌کند. گردشگران در فصل گرم تابستان در استان آذربایجان غربی، آب و هوایی خنک و بهاری را تجربه می‌کنند.

دو شهرستان توریستی این استان ماکو و چالدران است. به احتمال زیاد شما هم قصد سفر به این دو شهر را دارید. سوالاتی ذهنتان را درگیر کرده است که به دنبال پاسخ آن‌ها در این مقاله هستید. اینکه

·   ماکو چند کیلومتر تا ارومیه فاصله دارد؟

·   چالدران نزدیک به ماکو است؟

·   می‌توان در یک تور ارومیه به هر دو شهر ماکو و چالدران سفر کرد؟

·   چه جاذبه‌های گردشگری در این دو شهر وجود دارد؟

برای پاسخ به تمامی سوالاتی که در ذهنتان نقش بسته است، حتماً با تور ماکو چالدران ارومیه مجازی ما همراه باشید.

ماکو کجاست؟

ماکو شهری در آذربایجان غربی است. مرکز این استان ارومیه است که تا ماکو 280 کیلومتر فاصله دارد. اگر با میانگین سرعت 100 کیلومتر بر ساعت رانندگی کنید، 3 ساعته به ماکو می‌رسید.

ماکو را شهری خفته در طبیعت می‌دانند. کوهستان سرسبز، آبشار و چشمه و همچنین جاذبه‌های گردشگری دیگری نظیر کلیسا‌های قدیمی، کاخ و عمارت‌های ماکو، این شهر را خاص و ویژه کرده است.

ماکو دارای مرز مشترک با کشور‌های همسایه است و بزرگترین منطقه آزاد ایران و دومین منطقه آزاد در جهان است. شهر بازرگان که گذرگاه مرزی و از مهمترین نقاط گمرک ایران است، از توابع شهرستان ماکو و در 15 کیلومتری از آن قرار دارد. بازرگان به عنوان نقطه خروجی مرز ایران و ترکیه در دامنه کوه آرارات واقع شده است. 

ماکو شهری زیبا و تاریخی است که از غرب به ترکیه و از شمال به ارمنستان و نخجوان (آذربایجان) نزدیک است. طبیعتی بکر و مردمی مهربان و مهمان نواز دارد. در این شهر مردمانی کرد و آذری زبان در صلح و آرامش در کنار هم زندگی می‌کنند. در ادامه جاذبه‌های گردشگری شهر ماکو را به طور کامل معرفی خواهیم کرد که لازم است با تور ماکو چالدران ارومیه از آن‌ها دیدن کنید.

 کاخ موزه باغچه چوق

یکی از بنا‌های قدیمی است که در 6 کیلومتری شهر ماکو قرار دارد. کاخ موزه باغچه جوق به دستور یکی از سرداران مظفرالدین شاه به نام تیمور تیموری ساخته شد و زمانی مقر حکومت سردار ماکو بوده است. امروزه این کاخ با شکوه به موزه تبدیل شده است. این مکان گردشگری دارای باغی با حوضی زیبا است که اطرافش را درختان سر به فلک کشیده احاطه کرده‌اند.

کلیسای مریم مقدس یا زور زور

کلیسای زور زور که به آن کلیسای مریم مقدس نیز می‌گویند یکی از مهم‌ترین مکان‌های دیدنی ماکو است که در جای اصلی خود قرار ندارد! بله، درست شنیده‌اید. این کلیسا یکبار جابه جا شده است.

بنای اولیه این کلیسا در بستر رودخانه قره سو بود. برای حفظ این بنای با ارزش در سال 1366 شمسی، آن را به بالای تپه‌ای در فاصله 600 متری از مکان اولیه آن انتقال دادند. این کار حدود 25 روز طول کشید.

در این انتقال تمامی نکات علمی رعایت شد. از این جابه جایی به عنوان یکی از اتفاقات مهم در تاریخ نگهداری میراث فرهنگی و تاریخی کشور یاد می‌شود که هنوز تکرار نشده است. پس اگر با تور ماکو چالدران ارومیه سفر می‌کنید، دیدن از این بنای تاریخی را در لیست خود قرار دهید.

کلیسای زور زور جاذبه اصلی ماکو است و در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است. این بنا متعلق به قرن ۱۴ میلادی است و در ۲۰ کیلومتری شهر ماکو قرار دارد.

چشمه ثریا

این چشمه در فاصله 90 کیلومتری شهر ماکو قرار دارد و سرچشمه اصلی رود ارس است. آب زلال چشمه ثریا از دل تخته سنگ‌های کوه‌های آرارات بیرون می‌آید. چشمه ثریا یا چشم ثریا در منتهی الیه شمالی دشت بورالان و در نقطه صفر مرزی ایران و ترکیه واقع شده است و مرز بین نخجوان و ایران را تبدیل به مرز آبی می‌کند.

بهترین زمان برای همراه شدن با تور ماکو چالدران ارومیه و دیدن این چشمه زیبا اردیبهشت ماه تا اواسط مرداد است. اگر در اوایل خرداد به این منطقه سفر کنید، پرندگان مهاجری را مشاهده می‌کنید که به دیدار چشمه ثریا و ارس می‌آیند.

بازار بزرگ مرزی منطقه آزاد ماکو

در زمان‌های قدیم باور مردم بر این بود که بهترین بازار‌ها در شهر‌های بزرگ وجود دارد. اما ماکو نمونه بارز این باور غلط است. این بازار بزرگ با مساحت 35 هکتار در پنج کیلومتری جاده ماکو به بازرگان قرار دارد.

 در این بازار همه مدل اجناس از خوراک، پوشاک گرفته تا لوازم برقی و خانگی دیده می‌شود. بازار بزرگ ماکو دارای حدود 500 مغازه است که اجناس آن بیشتر برند ترکیه هستند. مناسب بودن قیمت اجناس و همچنین کیفیت آن‌ها باعث شده است، گردشگران تور ماکو چالدران ارومیه حتماً به این بازار سر بزنند.

گردشگرانی که با تور ماکو چالدران سفر می‌کنند، می‌توانند در کنار بررسی و گردش در اماکن و جاذبه‌های ماکو از دیدنی‌های چالدران هم بازدید کنند. اما چالدران کجاست؟ اصلاً چالدران چه چیزی دارد؟ آیا ارزش دیدن دارد؟

چالدران کجاست؟

چالدران شهر دیگری در آذربایجان غربی است که 466 کیلومتر تا مرکز این استان یعنی ارومیه فاصله دارد. فاصله زمانی چالدران تا ارومیه با سرعت متوسط 100 کیلومتر بر ساعت، 5 ساعت و 36 دقیقه است.

اگر می‌خواهید اول به چالدران و بعد به ماکو سفر کنید، شهرستان ماکو درست در شمال چالدران قرار دارد. نزدیک‌ترین مسیر از چالدران به ماکو حدود 80 کیلومتر است. شما می‌توانید با سرعت متوسط 100 کیلومتر بر ساعت، در عرض 45 دقیقه از چالدران به ماکو برسید. برای رسیدن به ماکو، مسیر آواجیق و کشمش تپه را انتخاب کنید.

مردم شهرستان چالدران شیعه و سنی هستند. آن‌ها به زبان ترکی آذربایجانی و کردی صحبت می‌کنند و مراسمات خود را با موسیقی محلی و آتش بازی برگزار می‌کنند. این شهر میراث‌های جهانی بسیاری را در خود جای داده است؛ بنابراین برای آشنایی با شهر دیدنی چالدران تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

مقبره شیخ صدرالدین

این مقبره در 4 کیلومتری شهر چالدران و در بین روستا‌های گل اشاقی و سعدل قرار دارد. مقبره سید صدرالدین مربوط به وزیر اعظم شاه اسماعیل صفوی است. این مقبره در سال 1379 هجری شمسی در آثار ملی ایران به ثبت رسید و یادگاری از رشادت و شهامت ایرانیان در دوره صفویه و در جنگ مشهور چالدران است.

این مکان نماد و یادبود ۲۷ هزار شهید است که در جنگ چالدران به شهادت رسیدند. مقبره شیخ صدرالدین با معماری ایرانی ساخته شده است و در آن از آجر قرمز و سنگ استفاده شده است. این مقبره یادآور جنگ بین عثمانی و ایران است.

غار چهل پله خضرلو

غار چهل پله روستای خضرلو در بخش قره قویون واقع شده است. این غار مربوط به دوره حکومت باستانی اورارتویی است. از این غار با نام «غار قلعه حیدری» نیز یاد می‌شود.

همان طور که از اسم غار چهل پله خضرلو مشخص است، در گذشته 40 پله داشته که بر اثر فرسایش 10 پله از آن از بین رفته است. هم اکنون این غار 30 پله بیشتر ندارد. زمان‌های قدیم از این غار به عنوان «سرداب» استفاده می‌شد و مردم آب آشامیدنی خود را با کوزه از این غار تهیه می‌کردند.

سوغات و صنایع دستی چالدران

پس از گشت و‌گذار با تور ماکو چالدران ارومیه، ممکن است دوست داشته باشید سوغاتی و یادگاری این شهر را به دیار خود ببرید. این شهر سوغاتی‌های مخصوص خود را دارد از جمله:

·       نقل: یکی از شیرینی‌هایی است که در استان آذربایجان غربی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. نقل با مغز‌های مختلف از جمله بادام، پسته و فندق درست می‌شود و برای روکش آن از شیره شکر با گل و طعم‌های مختلف استفاده می‌شود. نقل زعفرانی با مغز گردو از معروف‌ترین نقل‌های چالدران است.

·       حلوای هویج: این حلوا بیشتر در شب یلدا پخته می‌شود. البته کارگاه‌های حلواپزی نیز به صورت عمده این نوع حلوا را تولید می‌کنند. 4 ماده اصلی برای پخت حلوای هویج، آرد، هویج پخته شده، گردو پخته شده و شیره انگور است.

·       باستخ (لوزانک): نوعی شیرینی است که بیشتر آن را در مراسم‌های مختلف می‌پزند. برای پخت این شیرینی ساده از نشاسته، شیره انگور، هل و گلاب استفاده می‌کنند و با گردوی خرد شده آن را تزئین می‌کنند.

از دیگر خوراکی‌ها و سوغاتی‌های معروف استان آذربایجان غربی می‌توان به لبنیات، عسل، فرش دستباف، منبت کاری اشاره کرد.

آژانس گردشگری کوچی نو که چندین سال تجربه در حوزه گردشگری و برگزاری تور دارد می تواند راهنما و همراه خوبی برای شما در سفر به ماکو چالدران ارومیه باشد. البته تورهای این آژانس به ماکو چالدران خلاصه نمی شود و می توانید از تورهای متنوع دیگری مثل تور کندوان تبریز، تور غار نمکدان، تور طارم زنجان و ... هم لذت ببرید.


توضیحات

تورهای ویژه

کلمات کلیدی