بررسی جامع تور یک روزه توچال تهران + معرفی 10 مورد از امکانات توچال

کوه‌های پوشیده از برف! آسمانی وسیع! اگر یکی از آرزو‌های شما فرار از شلوغی شهر است، تور یک روزه توچال تهران فرصت مناسبی است. همان طور که شاعر نیز می‌گوید توچال از پشت کلاردشت و از فراز دربند ما را به رفتن و لذت بردن از زیبایی‌اش دعوت می‌کند:

می‌گفت گهی به کبر و گه ناز      برخیز و بیا مدار تشویق

توچال سر از فراز در بند         افراشته بود مست و خندان

با چشمک شوخ داد می‌زد          باز آی بس است رنج هجران

از سوی شمال غرب از دور       از پشت کلاردشت دلکش

 توچال به معنی چال آبگیر و دریاچه کوچک است. به این دلیل که در مجاورت قله توچال دریاچه‌ای از یخ طبیعی وجود دارد، این کوه به این نام معروف شده است.

اما توچال کجاست؟ چگونه به توچال برویم؟ در توچال چه امکاناتی وجود دارد؟ چه تفریح‌ها و سرگرمی‌هایی دارد؟ آیا می‌توان به عنوان یک کوهنوردی حرفه‌ای به آن نگاه کرد؟ می‌توان بدون کوهنوردی بر فراز قله آن صعود کرد؟ اقامتگاه آن چگونه است؟ به شما این اطمینان را می‌دهیم که هزاران سؤالی که در ذهن شما وجود دارد را تا پایان این مقاله پاسخ دهیم.

توچال کجاست؟

کوه توچال یکی از قطب‌های گردشگری حومه تهران در رشته کوه البرز در ارتفاع 3964 متری است. آخر هفته‌ها مردم برای بالا رفتن از کوه و لذت بردن از مناظر آن به توچال سفر می‌کنند تا از مناظر خیره‌کننده تهران لذت ببرند.

چگونه به توچال برسیم؟

گردشگری و صعود به قله توچال را به چند روش مختلف می‌توان اجرا کرد. همه چیز بستگی به شما دارد. اینکه از کوهنوردی لذت می‌برید یا نه، باعث می‌شود که برنامه تور یک روزه توچال تهران خود را  بسیار متفاوت برنامه‌ریزی کنید.

 انتخاب خط الراس کلکچال به توچال

اگر تور یک روزه توچال تهران را انتخاب کرده‌اید و عاشق کوهنوردی هستید، می‌توانید دامنه‌های شمالی را از طریق پارک جمشیدیه طی کنید تا در مسیر کوه توچال از کوه کلکچال نیز بالا رفته و لذت ببرید.

در نزدیکی پناهگاه شیرپلا کمی استراحت کنید و سپس با لذت بردن از چشم انداز‌های شهر تهران، صعود به قله را ادامه دهید. اسکی را در پیست اسکی توچال تجربه کنید. سپس از بام تهران لذت ببرید و استراحت کنید. برای فرود و پایین آمدن از کوه به تله کابین توچال (ایستگاه 7) بروید و از مناظر فوق‌العاده زیبای کوه‌های البرز لذت ببرید.

انتخاب مسیر مجموعه توچال

اگر می‌خواهید از طریق وارد شدن به مجموعه توچال، گردشگری خود را آغاز کنید و کوهنوردی برایتان کمی سخت است، می‌توانید برنامه زیر را پیش ببرید.

 کوه توچال، بالای منطقه ولنجک است. راحت‌ترین مسیر برای رسیدن به توچال، اتوبان شهید چمران است. برای رسیدن به این مجموعه می‌توانید از خودرو شخصی، اتوبوس و یا تاکسی استفاده کنید. ایستگاه اتوبوس‌های B. R. T در ابتدای ولنجک قرار دارد و بقیه مسیر را هم می‌‎توانید با تاکسی‌های خطی بروید.

1.      میدان تجریش

2.      خیابان ولیعصر جنوب

3.      پارک وی

4.      اتوبان چمران جنوب

5.      خیابان ولنجک شمال

6.      ورود به مجموعه توچال

از ورودی مجموعه حدود ۴۵ دقیقه راهپیمایی دارید تا به ایستگاه ۱ برسید. از آنجا می‌توانید سوارتلکابین شوید. در ایستگاه ۵ دقایقی توقف کنید و از مناظر زیبا لذت ببرید. ادامه مسیر را می‌توانید با تله کابین تا ایستگاه ۷ بروید. در آنجا توقف کنید و به عکاسی و لذت از مناظر بپردازید.

به وسیله تله سیژ به سمت هتل توچال بروید و در آنجا کمی برف بازی کنید. نهار خود را می‌توانید در هتل توچال صرف کنید. اگر با خود چادر کوهنوردی برده‌اید، می‌توانید در آنجا کمپ بزنید و کمی استراحت کنید.

برای بازگشت با تله سیژ به ایستگاه ۷ بروید. ادامه مسیر تا ایستگاه ۱ را با تله کابین بروید و تا ورودیه مجموعه پیاده روی کنید.

چگونه در تور یک روزه توچال تهران از فرصت خود حداکثر استفاده را ببریم؟

مجموعه تفریحی توچال امکانات زیادی دارد که همه این امکانات به خود کوه منتهی نمی‌شود. قدم زدن در هوای پاک، ورزش، نظاره کردن تهران و کوهنوردی تنها چند امکان ساده برای لذت بردن از این منطقه گردشگری و زیبا است. اما برخی از افراد تور یک روزه توچال تهران را تنها برای رستوران‎‌ها و کافه‌های کوچک و بزرگش دوست دارند. اما توچال امکانات دیگری نیز دارد:

·         سینما سه بعدی

·         زیپ لاین

·         بانجی جامپینگ

·         پینت بال

·         سورتمه

·         باشگاه تیراندازی

·         تنیس

·         تله کابین توچال

·         پیست اسکی توچال

·         اقامت در هتل توچال

در ادامه چند مورد از موارد فوق را بیشتر توضیح می‌دهیم.

تله کابین توچال

در این گشت و‌گذار و تور یک روزه توچال تهران می‌توانید از تله کابین توچال، طولانی‌ترین مسیر تله کابین دنیا با طول 7500 متر لذت ببرید. یک تله کابین به قله 3944 متری توچال وجود دارد تا به اسکی بازان کمک کند تا در هر زمان و تنها در 5 کیلومتری میدان تجریش در کوه‌های شمال تهران اسکی کنند.

تله‌کابین پیست اسکی توچال در واقع یکی از طولانی‌ترین تله کابین‌های جهان است که بیش از 7.5 کیلومتر است. این تله کابین از ارتفاع 1600 متری شروع می‌شود و به ارتفاع 3750 متری از سطح دریا ختم می‌شود. تله کابین توچال، 7 ایستگاه در طول مسیر تا قله دارد که آن را به یکی از محبوب‌ترین‌ها تله کابین‌ها در بین ایرانی‌ها و در سطح بین‌المللی تبدیل می‌کند.

پیست اسکی توچال

 در تور یک روزه توچال تهران می‌توانید از پیست اسکی آن استفاده کنید. این پیست یکی از بهترین پیست‌های اسکی ایران است که از اواسط آبان تا اردیبهشت ماه ادامه دارد.

پیست اسکی توچال، واقع در بین دو دره و دور از شلوغی شهر است که آن را به یکی از آرام‌ترین و محبوب‌ترین پیست‌های اسکی تبدیل می‌کند. این پیست اسکی نزدیکترین مرکز اسکی به تهران است و مرتفع‌ترین تلسکی‌ها را با چشم انداز‌هایی طبیعی و کم نظیر دارد. این پیست اسکی که در دامنه قله توچال با ارتفاع 3944 متر از سطح دریا قرار دارد، پنجمین پیست مرتفع جهان است.

پیست اسکی توچال نیز توسط IFS به عنوان پیست بین‌المللی اسکی شناخته شد. تا کنون در این پیست اسکی نیز چندین مسابقه بین‌المللی اسنوبرد برگزار شده است. عمق برف پیست اسکی توچال بین دو تا چهار و نیم متر متغیر است و برای اسکی از آبان تا اردیبهشت مناسب است. در صورت عدم تمایل به بردن وسایل، امکان اجاره اسکی در پیست اسکی توچال وجود دارد.

همچنین یک مدرسه اسکی در پیست اسکی توچال برای اسکی بازان مبتدی، متوسط ​​و حتی پیشرفته وجود دارد. اگر علاقه‌مند به اسکی هستید اما اطلاعاتی در مورد آن ندارید، می‌توانید در این مدرسه، اسکی یاد بگیرید.

اقامت در هتل توچال

در شب، وقتی چراغ‌های خانه‌های شهر روشن می‌شوند، چشم‌اندازی شگفت‌انگیز چشمان شما را جلب می‌کند. مات و مبهوت زیبایی شهر می‌شوی که نفست را بند می‌آورد.

پیست اسکی توچال یکی از ویژگی‌هایی بود که باعث ایده ساخت و افتتاح هتل گردید. هدف این هتل کوهستانی، ارائه بهترین خدمات و پذیرایی از علاقه مندان به طبیعت و ورزش مفرح اسکی است که از داخل و خارج از ایران برای اسکی به این مجموعه می‌آیند.

هتل پیست اسکی توچال در ارتفاع بیش از 3500 متری از سطح دریا واقع شده است و 7 تا 8 ماه در سال که دامنه‌ها پوشیده از برف است، 26 اتاق و چهار سوئیت را در اختیار اسکی بازان قرار می‌دهد.

هتل پیست اسکی توچال به قدری خارق‌العاده است که حداقل یک بار ارزش آن را دارد که  در آن جا یک شب را بگذرانید و از دیدن چشم انداز شهر لذت ببرید. ما پیشنهاد می‌کنیم که یک شب اقامت در بلندترین هتل کوهستانی جهان در توچال را تجربه کنید.

هتل توچال تهران در زمینی به وسعت 2430 متر مربع ساخته شد. این هتل که در سال 1380 احداث شد، دارای دو طبقه و 30 واحد اقامتی به شرح زیر است:

·         شش اتاق تک نفره

·         11 اتاق دو نفره (2 تخته)

·         هشت اتاق دو قلو (با تخت دو نفره)

·         چهار سوئیت معمولی

·         یک سوئیت VIP مجهز به امکانات ویژه

امکانات هر یک از اتاق‌ها:

·         یخچال

·         تلویزیون

·         اثاثیه و مبلمان

·         چای ساز

·         حوله خشک کن

·         دسترسی به برنامه‌های تلویزیونی بین‌المللی از دریافت‌کننده ماهواره‌ای

 این امکانات و خدمات هتل سه ستاره توچال را به مکانی خاطره‌انگیز تبدیل کرده است. البته اقامت در این هتل برای افراد زیر امکان‌پذیر نیست اما رزرو کلبه‌ها شرایط سنی ندارد.

·         افراد زیر 8 سال

·         افراد بالای 55 سال

·         زنان باردار

·         بیماران قلبی و عروقی

·         بیماران ریوی

·         بیماران فشارخون

·         بیماران دیابتی

·         افراد کم‌توان جسمی

نکات پذیرش:

·         پذیرش مهمان تنها با چک پزشکی و تاییدیه پزشک هتل امکان‌پذیر است.

·         داشتن مدارک شناسایی معتبر (شناسنامه برای زوجین) برای خود و همراهان هنگام ورود الزامی است.

لوازم مورد نیاز برای تور یک روزه توچال تهران:

  • لباس مناسب کوه

·          لباس قابل تنفس برای تحرک زیاد و کوهنوردی

·         لباس گرم برای ماندن در ایستگاه و لذت بردن از مناظر

  • بهتر است شال، کلاه و دستکش را نیز به همراه داشته باشید

  • کفش مناسب کوهنوردی

  • عینک آفتابی

  • دوربین عکاسی برای ثبت مناظر خاطره‌انگیز

  • قرص استازولامید را به همراه داشته باشید که اگر دچار ارتفاع زدگی شدید، بتوانید مشکل خود را برطرف کرده و به گردش خود ادامه دهید.

  • در صورت نیاز به دارو، همراه داشتن دارو‌ها

  • این برنامه برای دوستانی با مشکلات قلبی و فشار خون بالا اصلاً توصیه نمی‌شود

چه زمانی برای تور یک روزه توچال تهران مناسب است؟

پیست اسکی توچال در سال 1354 احداث شد. این پیست قرار بود از بزرگ‌ترین پیست‌های اسکی دنیا باشد اما این اتفاق نیفتاد. این پیست اسکی در 9 ماه از سال از علاقه مندان به اسکی دعوت می‌کند تا بهترین اوقات خود را در این مکان بگذرانند و لذت ببرند.

ساعت‎‌ها و روز‌هایی که می‌توان از امکانات «تله سیژ»، «تله کابین» و «پیست اسکی» توچال استفاده کرد، بر اساس شرایط جوی متغیر است. بنابراین قبل از اینکه برای رفتن به این مجموعه برنامه‌ریزی کنید، به سایت این مجموعه ورزشی مراجعه کرده و امکانات موجود در ساعت را با توجه به روز و ساعت مد نظر خود چک کنید.

برای سفر به توچال می توانید از تور یک روزه توچال تهران کوچی نو کمک بگیرید. با کوچی نو تجربه ای لذت بخش در بازدید از توچال تهران خواهید داشت.

آژانس گردشگریکوچی نو علاوه بر این تور، تورهای متنوع دیگری مثل تور کندوان تبریز، تور ماکو چالدران ارومیه، تور غار نمکدان، تور طارم زنجان و ...


توضیحات

تورهای ویژه

کلمات کلیدی