غرق در گل با تور جنگل فندقلو اردبیل

دشتی از گلهای بابونه اولین تصویری است که با شنیدن نام جنگل فندقلو اردبیل در ذهن بیشتر افراد نقش می بندد. هر ساله در این دشت پر گل، در روز جهانی گل و گیاه، جشنواره ای برگزار می شود که توریست ها و گردشگران بسیاری را به این سمت می کشاند.

اما زیبایی جنگل فندقلو به گل های بابونه خلاصه نمی شود. ما اینجا هستیم تا قدم به قدم زیبایی های آن را برای شما توصیف کنیم تا لذت تور جنگل فندقلو اردبیل را به خوبی احساس کنید.

جنگل فندقلو اردبیل کجاست و چگونه به آن برویم؟

جنگل زیبای فندقلو که بخش عمده ی آن در استان اردبیل و قسمت کوچکی از آن در استان گیلان قرار دارد، در 10 کیلومتری جنوب شهر نمین در استان اردبیل قرار دارد که می توانید به راحتی از این شهر به جنگل فندقلو سفر کنید.

این جنگل زیبا به وسعتی حدود 16 هکتار، در نزدیکی دره حیران معروف است و جزو جاهای دیدنی سرعین نیز به حساب می آید.

راه های مختلفی برای رسیدن به این جنگل پیشنهاد می شود که بهترین آنها سه راهی جاده اردبیل به آستارا است. از این راه قبل از رسیدن به نمین راهنمای ورود به جنگل را می بینید و به راحتی می توانید به آن دسترسی داشته باشید.

مسیر دوم به این جنگل که خوب باشد از جاده اردبیل به تهران است که از داخل روستای گیلده رد می شود.

اگر از تور جنگل فندقلو اردبیل برای رسیدن به این طبیعت زیبا استفاده کنید که خودشان قطعا بهترین مسیر را برای رسیدن به آن انتخاب خواهند کرد.

جاذبه های توریستی در تور جنگل فندقلو اردبیل

طبیعت جنگل فندقلو بسیار بی نظیر و متنوع است که منظره ها و تجربه هایی خاص برای شما به ارمغان می آورد. یک چهارم فندقلو را جنگل و بقیه را مراتع تشکیل داده است.

این جنگل پر از گونه های گیاهی مختلف مثل درخت فندق، ازگیل، سیب وحشی و تمشک و گونه های جانوری متنوع مثل مارال، سمور، گرگ، روباه و خرگوش است.

این جنگل همانطور که گفتیم در استان اردبیل و کمی از آن در استان گیلان واقع شده است. به همین دلیل در این ناحیه شاهد به هم رسیدن هوای گرم و مرطوب شمال و سر و خشک غربی کشور هستیم. این پدیده باعث شده است تا در بیشتر مواقع سال در این ناحیه شاهد مه و جریان ابرها باشیم که بر زیبایی های جنگل فندقلو افزوده است.

در ادامه بعضی از اصلی ترین جاذبه های توریستی این طبیعت زیبا را با هم میبینیم:

جشنواره گل های بابونه فندقلو اردبیل

همانطور که گفتیم یکی از معروف ترین جاذبه های توریستی فندقلو دشت گل های بابونه آن است. این جشنواره هر ساله در روزهای 24 و 25 خرداد (روز جهانی گل و گیاه) برگزار می شود. اما نیازی نیست که شما حتما برای بازدید در این دو روز به جنگل فندقلو سفر کنید. از اردیبهشت تا تیر می توانید به این دشت زیبا سفر کنید و از دیدن گل های بابونه لذت ببرید. البته فقط در زمان جشنواره است که می توانید از جاذبه های دیگری مثل اجرای موسیقی سنتی و غرفه های صنایع دستی و کشاورزی لذت ببرید. این لوکیشن برای عکاسی هم فوق العاده است.

پیاده روی در فندقلو

یکی از جاذبه های توریستی فندقلو پیاده روی در آن است. می توانید به گروه های کوهپیمایی و پیاده روی بپیوندید و از منظره های زیبای این جنگل ها و مراتع لذت ببرید. مسیرهای مختلفی برای این کار وجود دارد که می توانید بسته به سلیقه تان یکی از آنها را انتخاب کنید.

فراموش نکنید که برای پیاده روی و کوهنوردی نه تنها باید از تجهیزات لازم برخوردار باشید، باید با افراد کار بلد همراه شوید تا مشکلی برایتان پیش نیاید. در این مواقع ثبت نام در تور جنگل فندقلو اردبیل می تواند گزینه خوبی باشد.

اسکی روی چمن!

مراتع این جنگل مکان بسیار مناسبی برای ورزش اسکی روی چمن هستند. هر ساله مسابقاتی در این مراتع برگزار میشود و ورزشکاران برای تمرین به آنجا می آیند.

این مراتع در زمستان های برفی هم می تواند گزینه مناسبی برای اسکی روی برف باشد که البته هنوز برای آن تمهیداتی در نظر گرفته نشده است.

جنگل فندقلو

همانطور که گفتیم این جنگل پر از درختان متنوع و به خصوص درختان فندق است. علاوه بر آن درختان راش، بلوط، بیدمشک و … هم در این جنگل به چشم می خورند. گرچه قسمت جنگلی انبوه فندقلو خیلی وسعت ندارد اما زیبایی منحصر به فردی دارد. اینجا زیستگاه اصلی حیوانات و پرندگانی است که قبل تر به آن اشاره کردیم و در این محدوده زندگی می کنند.

از دیدن سایر درختان میوه موجود در این جنگل نیز می توانید لذت ببرید. به خصوص در فصل باردهی آنها!

آبگرم مشه سویی

این آبگرم در استان گیلان است و کمی با جنگل فندقلو فاصله دارد اما فقط 8 کیلومتر! البته طی کردن این 8 کیلومتر کار خیلی آسانی نیست.

معمولا افرادی که به قصد کوهپیمایی و با تجهیزات لازم به این منطقه آمده باشند می توانند به آنجا برسند و از دیدن این منظره زیبا لذت ببرند.

این چشمه آبگرم دارای یک حوض کوچک است و آب از درون سنگ به این حوضچه و سپس به رود کناری مشه سویی میریزد. مشه سویی دارای آبی ولرم است و چون از کنار سنگ های آتشفشانی می گذرد نباید از آن آشامید.

این چشمه در هوای سرد بخار می کند و منظره ی زیبایی می سازد.

بهترین زمان برای تور جنگل فندقلو اردبیل

این جنگل واقع در ارتفاعات است و به همین دلیل دارای تابستان های خنک و خوبی است. اما زمستان های سردی خواهد داشت. در نتیجه اگر قصد سفر به این جنگل در فصل زمستان را دارید قطعا تجهیزات لازم و لباس گرم با خودتان به همراه داشته باشید.

به طور کلی 2 بازه زمانی در سال برای تور جنگل فندقلو اردبیل گزینه مناسبی هستند. یکی از فروردین تا تیر (فصل بهار و اوایل تابستان) و دیگری اوایل پاییز یعنی مهر و آبان. در این دو زمان می توانید بیشترین بهره را از زیبایی های این جنگل ببرید.

اگر دوست داری همه جا را سرسبز و پر از گل ببینید حتما فصل بهار و اوایل تابستان را برای سفر به فندقلو اردبیل انتخاب کنید. اما اگر دوست دارید هوا کمی خنک تر باشد و از رنگ های پاییزی لذت ببرید زمان دوم را انتخاب کنید.

اقامت در جنگل فندقلو

برای اقامت در جنگل فندقلو هم می توانید به صورت کمپی به آنجا سفر کنید و چادر بزنید و هم از اقامتگاه های داخل جنگل استفاده کنید.

اگر اهل سفرهای کمپی هستید می توانید از تور جنگل فندقلو اردبیل برای آن کمک بگیرید تا با شناخت و امکانات کافی کمپ کنید.

اما اگر به ماندن در چادر علاقه ای ندارید می توانید از اقامتگاه موجود در این جنگل استفاده کنید. اتاق های این اقامتگاه محدود است و دارای امکانات اولیه است.

اگر سفر یک روزه به این مکان توریستی دارید تمام امکانات رفاهی مثل سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی، نمازخانه و … در اختیار شما خواهد بود.

بهترین راه برای سفر به جنگل فندقلو، کمک گرفتن از تور است. اگر با یک تور سفر کنید دیگر نیازی نیست تا به مسائل مختلفی از قبیل فصل مناسب سفر، تجهیزات لازم، محل اقامت، مسیر و … فکر کنید. تمام مسئولیت هماهنگی به عهده تور خواهد بود و شما کافی است تا هزینه ی آن را پرداخت کنید.

آژانس گردشگری کوچی نو که چندین سال تجربه در حوزه گردشگری و برگزاری تور دارد می تواند راهنما و همراه خوبی برای شما در سفر به جنگل فندقلو باشد. البته تورهای این آژانس به جنگل فندقلو اردبیل خلاصه نمی شود و می توانید از تورهای متنوع دیگری مثل تور کندوان تبریز، تور ماکو چالدران ارومیه، تور غار نمکدان، تور طارم زنجان و ... هم لذت ببرید.


توضیحات

تورهای ویژه

کلمات کلیدی